Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Wydziału Elektrycznego


2 października 2023 roku odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.

Nowy rok akademicki przywitaliśmy tradycyjnie w Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej w licznym gronie gości złożonych z pracowników, studentów, doktorantów, absolwentów i sympatyków Wydziału Elektrycznego, przedstawicieli władz i wydziałów PW, a także reprezentantów środowiska naukowo-badawczego oraz przemysłu.

Zapis transmisji uroczystości Wydziału Elektrycznego

 

Inaugurację otworzył Dziekan Wydziału Elektrycznego, prof. dr hab. inż. Lech Grzesiak, witając licznie przybyłych uczestników wydarzenia w tym wielu znamienitych gości honorowych.

Następnie głos zabrał i powitał zebranych w Dużej Auli Prorektor ds. Nauki Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Mariusz Malinowski. We wstępie przypomniał o osobach, które od nas odeszły w minionym roku akademicki, wśród nich prof. Henryka Tunię i prof. Stanisława Bolkowskiego – byłych Dziekanów Wydziału Elektrycznego. Prorektor mówił również o kryzysie luki pokoleniowej i sprzyjającemu mu niedofinansowaniu. Przechodząc do pozytywów, które wydarzyły się w ostatnim roku akademickim, wymienił uzyskanie końcowych wyników ewaluacji dyscyplin, które są uprawiane na Wydziale Elektrycznym. Dwie z tych dyscyplin otrzymały kategorię A, a jedna B+.

Jako Prorektor ds. Nauki zachęcał wszystkich do dużej aktywności we wnioskowaniu o finansowanie projektów naukowych, szczególnie teraz w tej trudnej sytuacji finansowej. Działaniom tym sprzyja nowy regulamin wynagrodzeń, powstanie też niedługo na wydziale lokalna obsługa projektów, a także uruchomiony został program mentoringowy. Na koniec wystąpienia życzył wszystkim w nowym roku akademickim samych sukcesów, jak najmniej problemów, wielu nowych szans, a młodym ludziom, którzy do nas dołączają, aby pamiętali, że wybór który podjęli był dobrym wyborem. 

Kolejnym punktem inauguracji było wystąpienie Dziekana Wydziału Elektrycznego prof. Lecha Grzesiaka, które rozpoczął od przypomnienia historii Wydziału i jego powstania jako Wydział Elektrotechniczny w 1921 roku. W roku jubileuszowym 2021 czuliśmy powiew historii, a jednocześnie mieliśmy świadomość tego, że Wydział cały czas funkcjonuje bardzo dobrze, zmienia się i dostosowuje do rzeczywistości. Wydział Elektryczny jest jednym z największych Wydziałów Elektrycznych na polskich uczelniach technicznych i drugim co do wielkości wydziałem Politechniki Warszawskiej.

Zespoły badawcze Wydziału funkcjonują w trzech dyscyplinach naukowych. Automatyka, Elektronika, Elektrotechnika i Technologie kosmiczne to dyscyplina, do której przypisana jest największa liczba pracowników (70%). Pozostałe dyscypliny to Informatyka techniczna i Telekomunikacja oraz Inżynieria biomedyczna. Dokonania Wydziału są zauważalne na całym świecie. Wiele publikacji Wydziału, to publikacje w najlepszych czasopismach. Zespoły badawcze pracujące w obszarze szeroko rozumianej energoelektroniki mają w tym znaczący udział, a ich prace są powszechnie znane i cytowane na całym świecie. Powinniśmy pamiętać, że energoelektronika w tej chwili to obszar, bez którego trudno sobie wyobrazić rozwój cywilizacji. Jako Wydział będziemy również wzmacniać nasze działania w obszarze pozyskiwania projektów badawczych, projektów europejskich. Powstaje lokalne biuro obsługi projektów, które powinno ułatwić nam przygotowywanie wniosków i prowadzenie projektów.

Drugim ważnym obszarem na Politechnice Warszawskiej i na Wydziale jest kształcenie. Wydział kształci nie tylko na kierunku Elektrotechnika, ale także na kierunkach Elektromobilność, Informatyka Stosowana, Automatyka i Robotyka Stosowana oraz Electrical Engineering, czyli Elektrotechnika w j. angielskim. Na Wydziale rozwijane są również intensywnie studia podyplomowe, które cieszą się bardzo dużym uznaniem.

Rekrutacja na obecny rok akademicki przebiegła bardzo sprawnie, liczba kandydatów była bardzo duża i wszystkie miejsca zostały zajęte już w pierwszym naborze. Nasze dokonania w obszarze kształcenia są wysoko cenione i w prestiżowych rankingach Perspektyw uzyskaliśmy w tym roku pierwsze miejsca na kierunkach Elektrotechnika i Informatyka. Wzmacniamy również kształcenie poprzez umożliwienie studentom wykorzystania dodatkowych finansowych motywacji. Rok temu w porozumieniu z firmą TRUMPF Huettinger zbudowaliśmy program stypendiów fundowanych dla studentów Wydziału Elektrycznego. Ponadto studenci Wydziału mogą skorzystać na współpracy międzynarodowej w obszarze kształcenia, w tym na wymianie studenckiej w ramach programu Erasmus. Ważnym elementem kształcenia jest również działalność Kół Naukowych.

Swoje przemówienie Dziekan zakończył informacją, iż 31 maja 2023 roku Rada Wydziału Elektrycznego ustanowiła dzień 14 czerwca świętem Wydziału Elektrycznego. 14 czerwca każdego roku będziemy spotykali się, żeby wspólnie świętować ten ważny dla Wydziału dzień. Następnie rozpoczęła się Immatrykulacja, podczas której nowi studenci wypowiedzieli rotę przysięgi. Po niej, nowo przyjęci studenci, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w rekrutacji, otrzymali z rąk Dziekana specjalne Listy Gratulacyjne oraz zostali uhonorowani przypinkami Wydziału Elektrycznego.

Następnie swoje przemówienia wygłosili przedstawiciele studentów, Aleksandra Rajkowska – Przewodnicząca Wydziałowej Rady Samorządu oraz Robert Olczyk – Przewodniczący Wydziałowej Rady Doktorantów, witając i dodając pozytywnej otuchy swoim nowym koleżankom i kolegom. W tej części uroczystości wystąpił również Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Elektrycznego, Jerzy Baranowski, jako głos tych, którzy Wydział Elektryczny już skończyli, ale nadal czują się z nim związani poprzez więzi przyjaźni nawiązane podczas studiów oraz dzięki wyjątkowej atmosferze panującej na Wydziale.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie Medali 100-lecia Wydziału Elektrycznego, m.in. dla zasłużonych działaczy Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Elektrycznego SAWE. Następnie zostały wręczone Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej. W imieniu Rektora, nagrody zespołowe oraz indywidualne za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne oraz organizacyjne wręczał Dziekan Wydziału Elektrycznego.

Zwieńczeniem Inauguracji był wykład inauguracyjny dr. hab. inż. Dariusza Baczyńskiego, prof. uczelni pt. „Czy elektromobilność i OZE to wyzwanie dla systemu elektroenergetycznego?” Tym samym odbył się pierwszy wykład w roku akademickim 2023/2024.

Tradycyjnie uroczystość zamknął „Gaudeamus”.

Życzymy wszystkim udanego Roku Akademickiego 2023/2024!


Galeria zdjęć

Listy Gratulacyjne


Zapis transmisji uroczystości Politechniki Warszawskiej

 


Przeczytaj też:


W sprawie aktualizacji treści niniejszej strony należy kontaktować się z: Katarzyna Szmurło (katarzyna.szmurlo@pw.edu.pl).