Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 Wydziału Elektrycznego

1 października 2022 roku odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023 Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.

Nowy rok akademicki zainaugurowaliśmy w Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej w gronie gości reprezentujących środowiska naukowo-badawcze, przemysł, pracowników, przedstawicieli władz i wydziałów PW, doktorantów, studentów oraz absolwentów i sympatyków Wydziału.

Zapis transmisji uroczystości

Inaugurację rozpoczął Dziekan Wydziału Elektrycznego, prof. dr hab. inż. Lech Grzesiak, witając licznie przybyłych uczestników sobotniego wydarzenia w tym wielu znamienitych gości honorowych.

Następnie głos zabrał Prorektor ds. Nauki Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Mariusz Malinowski, który w swoim przemówieniu wymienił istotne wydarzenia z życia Uczelni, jak wyniki ewaluacji dyscyplin naukowych, utworzenie jednej szkoły doktorskiej, rozszerzenie konsorcjum Enhance, czy aktywności w ramach uczelni badawczej, na koniec życząc wszystkim zdrowia oraz sukcesów naukowych i dydaktycznych.

Kolejnym punktem inauguracji było wystąpienie Dziekana Wydziału Elektrycznego prof. Lecha Grzesiaka, w którym mówił o najważniejszych obszarach działalności uczelni – badaniach naukowych i kształceniu – podkreślając ich intensywny rozwój na Wydziale Elektrycznym. Liczne publikacje naukowe, uzyskane granty badawcze, intensywne zaangażowanie w prace dla przemysłu oraz ilość patentów i zgłoszeń patentowych miały olbrzymi wpływ na wysokie oceny ewaluacji dyscyplin naukowych, w ramach których pracownicy Wydziału prowadzą swoje badania naukowe (Wyniki ewaluacji naukowej»).

Pięć kierunków kształcenia oraz studia doktoranckie, to w obecnej chwili ponad 2700 studentów wydziału, w tym 800 przyjętych w 2022 roku. Należy też podkreślić wysoki poziom kandydatów, którzy przyjmowani są na studia z dużo wyższą ilością punktów niż wymagane minimalne progi punktowe. Widziane z zewnątrz kształcenie na naszym Wydziale jest bardzo wysoko cenione, co potwierdzają 1. miejsca w rankingu kierunków studiów fundacji edukacyjnej Perspektywy (Wydział Elektryczny w Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2022»).

Dziekan zakończył wystąpienie prezentacją struktury organizacyjnej Wydziału Elektrycznego i przedstawieniem Władz Wydziału, przechodząc do Immatrykulacji, podczas której nowi studenci wypowiedzieli rotę przysięgi. Po niej, nowo przyjęci studenci, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w rekrutacji, otrzymali z rąk Dziekana specjalne Listy Gratulacyjne oraz zostali uhonorowani przypinkami Wydziału Elektrycznego.

Następnie swoje przemówienia wygłosili przedstawiciele studentów, Mateusz Kręzel – Przewodniczący Wydziałowej Rady Samorządu oraz Przemysław Trochimiuk – Przedstawiciel Wydziałowej Rady Doktorantów. Obaj podzielili się swoim doświadczeniami studenckimi z młodszymi kolegami i koleżankami. W tej części uroczystości wystąpił również Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Elektrycznego, Jerzy Baranowski, który podkreślił, iż jest to szczególna, bo 101. Inauguracja Wydziału Elektrycznego. Życzył też nowym studentom owocnych studiów i dołączenia do grona absolwentów w stu procentach.

W kolejnej części uroczystości zostały wręczone Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej. W imieniu Rektora, nagrody zespołowe oraz indywidualne za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne oraz organizacyjne wręczali Prorektor Politechniki Warszawskiej oraz Dziekan Wydziału Elektrycznego. Wręczone zostały także medale 100-lecia Wydziału Elektrycznego.

Wykład inauguracyjny prof. Piotra Moncarza ze Stanford University pt. „Elektromobilność a środowisko i demokratyzacja dostępu do energii” był zwieńczeniem tegorocznej uroczystości. Profesor zwrócił uwagę m.in. na ogromny wzrost zapotrzebowania na prąd elektryczny wynikający z rozpowszechniania samochodu elektrycznego, co stawia nas przed problem – czy będziemy mieli dosyć energii i skąd ta energia będzie pochodzić? Według naszego prelegenta – „nam wciąż jest potrzebne dramatycznie nowe podejście do pozyskiwania energii”.

Tradycyjnie uroczystość zamknął „Gaudeamus”.

Życzymy wszystkim pomyślnego Roku Akademickiego 2022/2023!

Galeria zdjęć

W 2021 i 2022 roku Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej obchodzi jubileusz 100-lecia powstania. Zapraszamy do śledzenia jubileuszowej strony internetowej www.ee.pw.edu.pl/100-lecie/