Książka „Zbiór zadań z energoelektroniki”

Nakładem Oficyny Wydawniczej PW ukazał się „ZBIÓR ZADAŃ Z ENERGOELEKTRONIKI”. Autorami opracowania są pracownicy Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej: prof. dr hab. inż. Roman Barlik, dr inż. Mieczysław Nowak, dr hab. inż. Jacek Rąbkowski, prof. uczelni, dr inż. Piotr Grzejszczak, dr inż. Marusz Zdanowski.

Książka jest również dostępna w formie ebooka

Spis treści »

Zbiór zadań został opracowany na podstawie wieloletnich doświadczeń autorów, którzy w swojej działalności badawczej i dydaktycznej zajmują się teorią i praktyką przekształcania energii elektrycznej za pomocą urządzeń energoelektronicznych. Głównym adresatem zbioru są studenci kierunków: elektrotechnika (specjalność elektronika przemysłowa, elektroenergetyka, trakcja elektryczna), elektromobilność oraz automatyka i robotyka stosowana.

W zbiorze zadań dotyczących poszczególnych klas przekształtników, obejmującym łącznie ok. 270 zadań, wyróżniono dwa ich typy, co zaznaczono poprzez zmianę czcionki, za pomocą której podano numer zadania. Pierwszy typ, z numeracją wyróżnioną czcionkami pionowymi, obejmuje zadania o stopniu trudności odpowiadającym wymaganiom stawianym uczestnikom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, szczególnie w ramach przedmiotów: układy energoelektroniczne i teoria przekształtników I.

Drugi typ zadań, o numeracji zaznaczonej czcionką pochyłą, jest skorelowany z treścią wykładów i innych zajęć wchodzących w skład przedmiotów ujętych w programach studiów drugiego stopnia, a w tym teorii przekształtników II i energoelektronicznych układów zasilających. W przypadku zadań o znacznym stopniu trudności podano wskazówki ułatwiające zarówno wybór sposobu rozwiązania problemu jak i przyjmowane najczęściej założenia upraszczające, umożliwiających wykorzystanie zależności analitycznych. Oprócz zadań o charakterze teoretycznym, występują także zadania ukierunkowane na obliczenia charakterystyczne dla procesu projektowania, pozwalające na oszacowanie wielkości, niezbędnych do doboru elementów i podzespołów danego układu energoelektronicznego. Do niektórych zadań, szczególnie tych trudniejszych, podano odpowiedzi z wynikami obliczeń.

Zadania pogrupowano tematycznie, przy czym jako kryterium podziału przyjęto funkcję spełnianą przez układy energoelektroniczne w procesie przekształcania energii elektrycznej.

W 2021 i 2022 roku Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej obchodzi jubileusz 100-lecia. Zapraszamy do śledzenia jubileuszowej strony internetowej www.ee.pw.edu.pl/100-lecie/.