W dniu 18.01.2023 roku w Instytucie Elektroenergetyki odbyło się uroczyste otwarcie nowego laboratorium, poprzez symboliczne przecięcie wstęgi przez Prorektora ds. Nauki Politechniki Warszawskiej prof. dr. hab. inż. Mariusza Malinowskiego oraz Dziekana Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej prof. dr. hab. inż. Lecha Grzesiaka.
Laboratorium HiL wyposażone jest w sprzęt badawczy wykorzystujący technikę Hardware in the Loop, służącą do opracowywania i testowania złożonych systemów osadzonych w czasie rzeczywistym. Testowanie HIL to technika, w której rzeczywiste sygnały ze sterownika są podłączane do systemu testowego, który symuluje rzeczywistość. Daje to możliwość sprawdzenia tysięcy możliwych scenariuszy, przy oszczędności kosztów finansowych i czasu związanych z rzeczywistymi testami fizycznymi.
Laboratorium powstało dzięki zwycięstwu w konkursie na projekty służące wzmocnieniu bazy aparaturowej w ramach realizacji w Politechnice Warszawskiej projektu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Wniosek o projekt pt. „System czasu rzeczywistego w technologii HIL wspomagający opracowywanie i weryfikację działania układów i urządzeń elektroenergetycznych wykorzystywanych w Transformacji Energetycznej” był wspólną inicjatywą czterech Zakładów, których współpraca została wsparta przez Dyrekcję Instytutu. Budżet projektu wynosił 1 milion złotych, uzyskane dofinansowanie w ramach IDUB PW to 0,5 mln, a pozostała kwota to środki własne. Na etapie prac przygotowawczych Laboratorium zostało wsparte poprzez Dziekana prof. Lecha Grzesika.Laboratorium składa się z pomieszczenia do realizacji badań (205) oraz pomieszczenia stanowiącego zaplecze (204). W ramach projektu zakupiono aparaturę badawczą składającą się z:
- systemu symulatora czasu rzeczywistego, umożliwiającego prowadzenie badań z wykorzystaniem technologii HIL – symulator RTDS firmy RTDS z Kanady;
- wzmacniacza sygnałów elektrycznych pozwalającego na testowanie urządzeń elektroenergetycznych z wykorzystaniem technologii PHIL – czterokwadrantowy wzmacniacz mocy ITECH7915, wyposażony w wejścia analogowe;
- miernika parametrów jakościowych energii elektrycznej pozwalającego na weryfikację modeli systemów oraz urządzeń elektroenergetycznych z wykorzystaniem pomiarów przeprowadzanych w rzeczywistych sieciach elektroenergetycznych (Yokogawa WT5000).
Źródło: www.ien.pw.edu.pl
Przeczytaj też:
- Naukowiec z Wydziału Elektrycznego laureatem konkursu NCN Miniatura 6 »
- Relacja z Dnia Otwartego Instytutu Elektroenergetyki i Business Networking Day »
- Relacja z Konferencji ,,100 lat Badań i Kształcenia w Elektrotechnice’’ »
- Raport Roczny 2021 z działalności Instytutu Elektroenergetyki PW »
- Katalog Zespołów Badawczych Wydziału Elektrycznego – oferta B+R »