Dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj z Nagrodą Naukową POLITYKI


Dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj z prof. dr. hab. inż. Lechem Grzesiakiem, Dziekanem Wydziału Elektrycznego

Badaczka z Wydziału Elektrycznego została laureatką Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii „nauki techniczne”.

Dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj mierzy się z wielkim problemem medycyny, czyli ograniczoną liczbą ekspertów i rosnącą liczbą danych do przeanalizowania. Efektem tej dysproporcji jest wydłużanie się czasu diagnozy. Rozwiązaniem, którego skuteczność z powodzeniem zwiększa laureatka, jest zastosowanie sztucznej inteligencji w diagnostyce medycznej.

Jej badania mają charakter interdyscyplinarny: łączą dziedziny takie jak uczenie i widzenie maszynowe, biologia i oczywiście medycyna. Ale sztuczna inteligencja nie tylko wspomaga diagnostów. Może też „sięgać dalej”, czyli wykrywać zależności niewidoczne ludzkim okiem. Pozwala to formułować i rozwiązywać nowe problemy badawcze.

Nasza badaczka opracowała algorytmy wspierające diagnostykę histopatologiczną w zakresie nowotworów płuc, raka prostaty, raka piersi, chłoniaka DLBCL oraz chorób nerek. Jej oprogramowanie pozwala też wykrywać obecność limfocytów, czyli komórek układu odpornościowego, które mogą sugerować skuteczność leczenia np. przy szacowaniu ryzyka odrzucenia organu po przeszczepie.

Ukończona niedawno praca habilitacyjna jest efektem kilkuletniego stażu podoktorskiego w znakomitym ośrodku badawczym Radboud University Medical Center. Jest autorką kilkudziesięciu popularnych prac naukowych – i laureatką stypendium START przyznawanego przez FNP. W tym roku znalazła się również w zestawieniu TOP-100 Women in AI – liście najbardziej wpływowych specjalistek od sztucznej inteligencji, przygotowanej przez Fundację Edukacyjną Perspektywy we współpracy z ekspertami z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego.

Dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj pracuje w Instytucie Elektrotechniki Teoretycznej i Systemów Informacyjno-Pomiarowych na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej.

 

16 października 2022 roku w siedzibie redakcji „Polityki” odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom 22. edycji programu. Nagrody przyznawane są w pięciu umownych kategoriach: nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe, techniczne i nauki o życiu. Za wysiłki i wkład w rozwój polskiej (i nie tylko polskiej) nauki, finaliści otrzymali symboliczne dyplomy i stypendia w wysokości 15 tys. zł. Nagrodą „medialną” jest wywiad z każdym z laureatów na łamach tygodnika „Polityka”.  Program stypendialny „Polityki” docenił do tej pory 362 utalentowanych młodych naukowców kwotą ponad 6 mln 875 tys. zł.

Pełna lista tegorocznych laureatów na stronie „Polityki”»


Przeczytaj też:

W 2021 i 2022 roku Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej obchodzi jubileusz 100-lecia powstania. Zapraszamy do śledzenia jubileuszowej strony internetowej www.ee.pw.edu.pl/100-lecie/

 


W sprawie aktualizacji treści niniejszej strony należy kontaktować się z: Katarzyna Szmurło (katarzyna.szmurlo@pw.edu.pl).