Naukowczynie z Wydziału Elektrycznego w zestawieniu TOP-100 Women in AI


Dr inż. Żaneta Świderska-Chadaj oraz mgr inż. Estera Kot znalazły się w zestawieniu TOP-100 Women in AI To nierangowana lista czołowych ekspertek (Polek i cudzoziemek, ale pracujących w Polsce), które zawodowo zajmują się tematyką AI, przyglądając się jej z różnych perspektyw (m.in. technologicznej, prawnej, naukowej, a nawet artystycznej). Powstała z inicjatywy Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, a jej celem jest wypromowanie wybitnych kobiet pracujących nad rozwiązaniami AI (role models). 

Dr inż. Żaneta Świderska-Chadaj z Instytutu Elektrotechniki Teoretycznej i Systemów Informacyjno-Pomiarowych została nominowana w kategorii AI Research „Jestem dumna z nominacji Perspektywy Women in Tech do listy TOP 100 Women in AI! – zestawienia, którego celem jest zainspirować młode pokolenie wybitnymi kobiecymi role models w dziedzinie silnie zdominowanej przez mężczyzn. To zaszczyt znaleźć się w tak znakomitym gronie kobiet, które przyczyniają się do rozwijania rozwiązań z obszaru sztucznej inteligencji w Polsce.”

Mgr inż. Estera Kot, doktorantka na Wydziale Elektrycznym, otrzymała nominację w kategorii AI Leadership „Znalezienie się na liście Perspektywy Women in Tech do listy TOP 100 Women in AI to dla mnie ogromne wyróżnienie, szczególnie, że moje działania zostały zauważone w kategorii AI Leadership. Moją pasją jest tworzenia etycznych i służąc człowiekowi innowacji w oparciu o chmurę obliczeniową, dane i sztuczną inteligencję. Ta nominacja to potwierdzenie, że zmierzam w obranym kierunku i daje mi wiatr w żagle do dalszych działań.”

TOP-100 Women in AI powstało w związku z organizowanym 7-8 czerwca wydarzeniem Perspektywy Women in Tech Summit 2022 – największą w Europie konferencją dla kobiet w technologiach.

W przygotowaniu zestawienia uczestniczyli eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB). Tworzone przez nich systemy informatyczne organizują i integrują dane dotyczące szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce. To właśnie oni opracowali listę specjalistek w kategorii AI Research.

Z listy wszystkich kobiet zawodowo związanych z AI kapituła pod przewodnictwem prof. Aleksandry Przegalińskiej wybierze Top of the Top, czyli 10 najwybitniejszych ekspertek od AI w Polsce (po jednej w każdej z kategorii), które otrzymają Excellence in AI Awards. Najlepsze ekspertki zawodowo związane z obszarem AI poznamy już w czasie Perspektywy Women in Tech Summit 2022.

Wszystkie sylwetki na stronie womenintechsummit.pl/top-100-women-in-ai

Konferencja Perspektywy Women in Tech Summit 2022 to największe wydarzenie dla kobiet w TECH&IT w Europie, które wraca w formule stacjonarnej (miejsce wydarzenia: EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego, Warszawa), a jednocześnie będzie je można śledzić online. Konferencja odbędzie się 7-8 czerwca i gościć będzie ponad 10 000 uczestniczek na miejscu i online – ze 100 krajów świata. Adresatkami są studentki, kobiety stojące u progu kariery zawodowej, profesjonalistki, naukowczynie, aktywistki, liderki, startuperki oraz wszystkie kobiety zainteresowane technologiami chcące zainspirować się, zdobyć najlepszą wiedzę i dołączyć do zmian zachodzących we współczesnym świecie.

Więcej informacji: https://womenintechsummit.pl/

 

W 2021 i 2022 roku Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej obchodzi jubileusz 100-lecia powstania. Zapraszamy do śledzenia jubileuszowej strony internetowej www.ee.pw.edu.pl/100-lecie/

 

 


W sprawie aktualizacji treści niniejszej strony należy kontaktować się z: Katarzyna Szmurło (katarzyna.szmurlo@pw.edu.pl).