„Ławka z historią” Jana Podoskiego


Jan Podoski (1904-1998) – specjalista z zakresu trakcji elektrycznej, zasłużony dla elektryfikacji komunikacji miejskiej w Warszawie. Inicjator budowy metra w Warszawie. Ekspert ONZ. Uczestnik II wojny światowej. Absolwent i profesor Politechniki Warszawskiej, dziekan Wydziału Elektrycznego, doktor honoris causa Politechniki Warszawskiej – taki wpis znajduje się na tabliczce jednej z „ławek z historią” PW.

Prof. Jan Podoski (w śodku) nad makietą metra. Ze zbiorów Muzeum PW.

Podczas tegorocznego Święta Politechniki Warszawskiej, w ramach trzeciej edycji akcji „Ławka z historią”, odsłonięto kolejne tabliczki z biogramami na ławkach znajdujących się wokół fontanny Kampusu Centralnego PW. Jedną z tabliczek uhonorowano Jana Podoskiego, Dziekana Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej w latach 1958-1962 oraz 1964-1969 i honorowego obywatela Warszawy, który przyczynił się do budowy metra warszawskiego. 

» Więcej o Janie Podoskim można przeczytać w prezentacji Janusza Bublewskiego z X Seminarium WEP (Wielcy Elektrycy Polscy), które odbyło się 24 lipca 2017 roku.

Każda “ławka z historią” to wyraz podziwu dla dokonań ich patronów – profesorów, naukowców, wynalazców, organizatorów uczelnianego życia i wybitnych specjalistów związanych z uczelnią. To bardzo różne postaci, o odmiennych doświadczeniach i dokonaniach. Łączy je jedno – każda z nich jest ważna dla tożsamości naszej Uczelni.

» Więcej o projekcie „Ławka z historią” można przeczytać na stronach Politechniki Warszawskiej.

Biogramy wszystkich osób, których tabliczki znajdują się na ławkach wokół słynnej fontanny Kampusu Centralnego PW, można obejrzeć w poniższym filmie:

 

 


W sprawie aktualizacji treści niniejszej strony należy kontaktować się z: Katarzyna Szmurło (katarzyna.szmurlo@ee.pw.edu.pl).