Udział studentów Wydziału Elektrycznego w projekcie ERASMUS+ Blended Intensive Programme


W dniach 27.05.2024 – 1.06.2024 r. w Instytucie Uniwersyteckim w Béthune (IUT Béthune) we Francji miała miejsce pierwsza edycja specjalnego projektu, powstałego w ramach programu Erasmus+ o nazwie Blended Intensive Programme (BIP). Tematyką projektu jest Elektromobilność, Elektroenergetyka i Energoelektronika.

Pomysłodawcami projektu są Prof. Francois Maeght z IUT Béthune, prof. Désiré Rasolomampionona z Wydziału Elektrycznego PW oraz prof. Lucian Mandache z Politechniki w Krajowej (Rumunia).

Po przeprowadzeniu konkursu, do projektu zakwalifikowano 10-oro studentów z Wydziału Elektrycznego:

Dobrosława Wawrzyniak (Elektromobilność, I st.), Raman Herasimenka (Elektrotechnika, I st.), Filip Jankowski (Elektromobilność, I st.), Aleksander Krzyślak (Elektromobilność I st.), Konrad Radelski (Elektromobilność I st.), Patryk Skibniewski (Automatyka i Robotyka, I st.), Bartłomiej Stefański (Automatyka i Robotyka, I st.), Marek Tarasiewicz (Elektromobilność, I st.), Jakub Wyszyński (Elektromobilność, I st.), Yaraslau Yakubouski (Automatyka i Robotyka, I st.).

Delegację z Polski prowadził prof. Désiré Rasolomampionona. Zajęcia związane w projektem prowadzili m.in. pracownicy Wydziału Elektrycznego : dr hab. inż. Mariusz Kłos oraz dr inż. Krzysztof Zagrajek.

Formuła programu BIP polega na wykonaniu projektu zespołowego, wykonywanego w międzynarodowych grupach studentów uczestniczących w danej edycji, wspólnej realizacji ćwiczeń laboratoryjnych oraz uczestnictwa w wykładach. W niniejszej edycji BIP wzięły udział następujące uczelnie:

  • IUT Bethune Université d’Artois (Francja),
  • Politechnika Warszawska (Polska),
  • Universitatea din Craiova (Rumunia),
  • Kaunas University of Technology (Litwa).

Istotą programu BIP jest możliwie jak największa wymiana wiedzy oraz doświadczeń pomiędzy ośrodkami naukowymi, które co do zasady posiadają inne zainteresowania badawczo-dydaktyczne.

W niniejszej edycji BIP Erasmus+, zagadnienia związane z sektorem elektroenergetycznym oraz integracji pojazdów elektrycznych z siecią były przekazywane przez pracowników Wydziału Elektrycznego PW. Partnerzy z IUT Béthune byli odpowiedzialni za przekazanie wiedzy w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych, w tym także prezentacji elektrycznego go-karta. Zespół z Politechniki w Kownie podzielił się informacjami dot. modelowania pojazdów w systemach CAD, zaś zespół z Uniwersytetu w Krajowej przedstawiał informacje dot. sektora motoryzacyjnego, w szczególności w zakresie pojazdów elektrycznych.

Dzięki tak wysokiemu poziomowi dywersyfikacji wiedzy, studenci mogli poznać, w sposób kompleksowy, proces tworzenia i eksploatacji pojazdów elektrycznych w życiu codziennym. W ramach zajęć laboratoryjnych, studenci wykonali serie ćwiczeń dot. eksploatacji punktów ładowania pojazdów elektrycznych, w tym także na pomiarze parametrów jakości energii elektrycznej. Studenci i pracownicy odwiedzili także fabrykę firmy Movntec oraz laboratorium CRITTM2A.

Dzięki uczestnictwu w programie BIP Erasmus+, poza walorami edukacyjno-naukowymi, studenci uzyskują także możliwość integracji z koleżankami i kolegami z innych krajów, poznania ich kultury, a także poszerzenia swoich własnych horyzontów. Podczas wizyty w Béthune studenci mieli możliwość m.in. poznać lokalne przysmaki, zmierzyć się w rywalizacji na torze go-kartowym i na kręgielni, a także zwiedzić miasto Lille, Francja.

Zapraszamy do wzięcia udziału w następnej edycji BIP Erasmus+, która odbędzie się w maju 2025 w Krajowej, Rumunia.

Pragniemy jednocześnie podziękować pracownikom Biura Erasmus+ PW za dołożenie wszelkich starań w realizowaniu wyjazdu, zarówno od strony administracyjnej, jak i finansowej.

Galeria zdjęć


W sprawie aktualizacji treści niniejszej strony należy kontaktować się z: Katarzyna Szmurło (katarzyna.szmurlo@pw.edu.pl).