Mgr inż. Sebastian Wodyk znalazł się w gronie laureatów 32. konkursu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
W ramach programu najlepsi młodzi naukowcy reprezentujący wszystkie dziedziny nauki otrzymują roczne stypendia, które mogą przeznaczyć na dowolny cel. To forma wsparcia i zachęta do dalszego rozwoju zawodowego. Co roku taką nagrodę otrzymuje 100 osób. Tym razem zostali ono wybrani z 641 kandydatów, jak zawsze w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniana jest jakość dotychczasowego dorobku naukowego. W tym roku laureaci otrzymają stypendium w wysokości 30 tys. złotych.
Sebastian Wodyk
jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Od 2018 związany z Zakładem Napędu w Instytucie Sterowania i Elektroniki Przemysłowej PW jako doktorant pod opieką dr. hab. inż. Grzegorza Iwańskiego, prof. uczelni. W ramach pracy nad doktoratem opublikował szereg publikacji dotyczących sterowania trójfazowymi przekształtnikami sieciowymi pracującymi z odkształconym napięciem linii zasilającej. Jego zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia regulacji mocy chwilowej, ograniczeń prądowych przekształtników pracujących z asymetrią napięć zasilających, a także poszukiwania nowych, niekartezjańskich układów współrzędnych, przydatnych do realizacji regulacji prądu w przypadku wystąpienia asymetrii i harmonicznych w napięciu linii zasilającej. W swoich pracach prezentuje kompleksowe podejście do realizacji układów sterowania przekształtników sieciowych pracujących w trybach falownikowym i prostownikowym jak również jako energetyczny filtr aktywny.
Współtwórca start-upów Breeze Energies oraz Breeze Aircraft, gdzie kieruje pracą zespołu R&D, który prowadzi badania w zakresie konstrukcji przekształtników energoelektronicznych, magazynowania energii elektrycznej oraz baterii do zastosowań automotive czy w lekkich statkach powietrznych. Wyniki prac potwierdzone są publikacjami w czasopismach naukowych z listy JCR.
Sebastian Wodyk jest autorem oraz współautorem 10 publikacji w czasopismach naukowych i konferencyjnych, w tym 8 z listy JCR, o sumarycznym Impact Factor 45,3 oraz jednego patentu i jednego zgłoszenia patentowego w trakcie rozpatrywania.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Więcej informacji o programie START, w tym pełna lista laureatów znajduje się na stronie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Przeczytaj też:
- Sukcesy studentów Wydziału Elektrycznego w hackathonie TechFest »
- Konferencja Student IT/EE Workshop 2024 »
- Absolwent Wydziału Elektrycznego laureatem Konkursu im. Profesora Jerzego I. Skowrońskiego »
- Stypendium pod Choinkę 2023 dla studenta Wydziału Elektrycznego »
- Laureaci Programu Stypendialnego TRUMPF Huettinger w roku 2023/2024 »