Międzyuczelniany Obóz Studenckich Kół Naukowych DYCHÓW 2023 – podsumowanie


W dn. 02-08.09.2023 r. odbyła się już druga edycja Międzyuczelnianego Obozu Studenckich Kół Naukowych DYCHÓW 2023.

Projekt realizowany jest przez Studenckie Koła Naukowe z Politechniki Warszawskiej (SKN IskIErka, SKN Inżynierii Wodnej i KN Energetyków) oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (SKN Hydrologów i Hydrotechników).

Z perspektywy historycznej woda jest jeżeli nie najstarszym, to na pewno jednym z najstarszych, niekwestionowanym a w powszechnej świadomości dalece niedocenianym, odnawialnym źródłem energii. W przypadku zastosowania właściwych rozwiązań technicznych stanowi ekologiczne i stabilne źródło energii równocześnie umożliwiając znaczącą redukcję emisji CO2. Pomysł realizacji obozów naukowych dla studentów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w elektrowni Dychów narodził się wiele lat temu, a po raz pierwszy udało się go zmaterializować w zeszłym roku.

W Obozie wzięło udział 19 uczestników (13 studentów i 6 opiekunów) z PW i 17 uczestników (15 studentów i 2 opiekunów) z UPWr. Obóz dla studentów z Warszawy rozpoczął się w sobotni ranek, o godzinie 05:30. Po blisko 500 km podróży zakwaterowaliśmy się w urokliwym ośrodku „Dwa Stawy” w Chromowie. Kolejny dzień przeznaczony był na szczegółowe zapoznanie się z obiektami ESP Dychów, tj. początku kanału Dychowskiego w Krzywańcu, samej ESP Dychów oraz zbiornika dolnego z EW Raduszec Stary. W poniedziałek rozpoczęliśmy badania terenowe. Studenci z Wydziału Elektrycznego oraz Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej zainstalowali i rozpoczęli testy zbudowanych wcześniej układów pomiarowych. Hydrotechnicy, reprezentujący Politechnikę Warszawską i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, z początku zapoznawali się i asystowali przy instalacji aparatury pomiarowej i realizacji badań, a południu udali się w rejon kanału derywacyjnego, na odcinek poprowadzony w nasypie, na którym prowadzili rozpoznanie procesów filtracji, związane z oddziaływaniem kanału na wody podziemne. Obserwacje objęły szczegółową inspekcję wizualną, pomiary piezometryczne w piezometrach otwartych wchodzących w skład sieci monitoringu obiektów hydrotechnicznych elektrowni oraz rozpoznanie warunków hydrogeologicznych z wykorzystaniem tomografii elektrooporowej w powiązaniu z płytkimi otworami badawczymi wykonywanymi w celu identyfikacji i oceny stanu gruntów budujących nasyp i podłoże budowli.

Kolejny dzień przeznaczony został na realizację badań hydrogeologicznych na skarpie odpowietrznej zapory czołowej EW Dychów oraz montaż i kalibrację układów pomiarowych przeznaczonych do prowadzenia diagnostyki stanu turbin. Do identyfikacji przecieków wody wybrano metodę teledetekcji bliskiego zasięgu, bazującą na zastosowaniu sensorów do pozyskiwania danych na odległość. Wykorzystano kamerę mulitispektralną, pozwalającą na ustalenie wartości wskaźników wegetacyjnych NDVI. Ponadto zaobserwowano pojawienie się roślin higrofilnych (szuwary, trzcina).

Środa przeznaczona została na przegląd małych elektrowni wodnych zlokalizowanych w pobliżu ZEW Dychów. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od EW Małomice, następnie udaliśmy się do EW Żary I i II oraz EW Gorzupia I i II.

Czwartek poświęciliśmy na kontynuację badań i pomiarów realizowanych w budynku siłowni ESP Dychów oraz na budowlach infrastruktury hydrotechnicznej i zbiorniku górnym elektrowni.

W piątek, na zakończenie, odbyło się robocze spotkanie podsumowujące przebieg i wyniki Obozu Naukowego, w którym wzięli udział wszyscy uczestnicy, opiekunowie, Dyrekcja EW Dychów wraz z zaproszonymi gośćmi.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej z obozu naukowego

 


Przeczytaj też:


W sprawie aktualizacji treści niniejszej strony należy kontaktować się z: Katarzyna Szmurło (katarzyna.szmurlo@pw.edu.pl).