Absolwent Wydziału Elektrycznego laureatem 18. edycji Konkursu o Nagrodę ABB


Mgr inż. Konrad Aleksiejuk, który ukończył studia II stopnia na kierunku Automatyka i Robotyka Stosowana, został wyróżniony w Konkursie o Nagrodę ABB za swoją pracę magisterską pt. „Przekształtnik energoelektroniczny z łącznikami SiC do zasilania penetratora planetarnego”.

Nasz absolwent opracował układ zasilania dla penetratora planetarnego.Zadaniem tego typu urządzeń jest zagłębianie się pod powierzchnię badanych ciał niebieskich, np. Marsa, komet lub Księżyca. W ten sposób można wprowadzić różne czujniki lub pobierać próbki z głębokości nawet do kilku metrów.

– Opracowałem układ zasilania do penetratora nowego typu – napędzanego przez zworę magnetyczną, a nie jak dotychczas za pomocą sprężyny naciąganej przez silnik – opowiada o swojej pracy mgr inż. Konrad Aleksiejuk. – Takie rozwiązanie umożliwia dostosowywanie parametrów pracy urządzenia do warunków zastanych na badanym obiekcie. Ważnym aspektem była analiza zastosowania elementów półprzewodnikowych z węglika krzemu w środowisku kosmicznym. Sam opracowany przez mnie zasilacz także bazuje na łącznikach z SiC.

Nagrodzona praca magisterska powstała w Zakładzie Elektroniki Przemysłowej Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej pod kierunkiem dr. inż. Mariusza Zdanowskiego.

fot. Konrad Aleksiejuk podczas konkursu łazików marsjańskich w USA

Nasz absolwent podczas swoich studiów na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej działał w Kole Naukowym Robotyków KNR. Był m.in. głównym elektronikiem w projekcie łazika marsjańskiego, który rywalizował w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge.

 

Obecnie mgr inż. Konrad Aleksiejuk pracuje w Centrum Badań Kosmicznych, gdzie specjalizuje się w przeprowadzaniu testów oraz opracowywaniu zasilaczy na potrzeby misji kosmicznych.

W Konkursie o Nagrodę ABB doceniane są najlepsze prace inżynierskie, magisterskie lub doktorskie z różnych obszarów technologii: od automatyki, przez systemy informatyczne i autonomiczne, po obliczenia rozporoszone (cloud computing). W tym roku konkurs odbył się po raz osiemnasty. Wyniki są dostępne na stronie ABB.


Przeczytaj też: 
Absolwent Wydziału Elektrycznego nagrodzony w konkursie Polskiej Agencji Kosmicznej»
Nagroda ABB dla absolwenta Wydziału Elektrycznego»
Konkurs o Nagrodę ABB – pierwsze miejsce dr inż. Mariusz Zdanowski »


W sprawie aktualizacji treści niniejszej strony należy kontaktować się z: Katarzyna Szmurło (katarzyna.szmurlo@ee.pw.edu.pl).