„KOMIN” – Nowe Koło Naukowe na Wydziale Elektrycznym


Koło Naukowe Maszyn i Napędów Elektrycznych „KOMIN” – to nowe koło naukowe założone przez studentów Wydziału Elektrycznego zainteresowanych zgłębianiem tematu elektromobilności. Swoją działalność rozpoczęli od projektu przerobienia poloneza caro w samochód elektryczny.

Koło powstało z potrzeby nadrobienia praktycznych zaległości. – Jesteśmy z rocznika, który „normalnie” studiował jeden semestr – mówi Krzysztof Szymański, student Wydziału Elektrycznego. – Potem przyszła pandemia i uczyliśmy się zdalnie. 

Jeden z „KOMINiarzy”, Arkadiusz, to absolwent technikum samochodowego w Grodzisku Mazowieckim. Kiedy dowiedział się o możliwości zakupu samochodu, który wcześniej służył uczniom szkoły, razem z resztą zespołu zadecydował o kupnie zastępcy fiata 125p. – Samochód musimy sprowadzić na PW i tutaj zacznie się prawdziwa zabawa – mówi nasz student. – Staramy się zasilić napęd od toyoty prius. Jeśli to zadziała, włożymy baterie bezpośrednio do auta.

Krzysztof zaznacza również, że nie obejdzie się bez kooperacji z ludźmi spoza koła. – Na etapie wyzwań mechanicznych będziemy poszukiwali współpracy z ludźmi z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych – podkreśla.

Przed studentami Koła Naukowego Maszyn i Napędów Elektrycznych kilka wyzwań, takich jak zadbanie o konstrukcję auta. – Trzeba będzie ją wzmocnić tak, żeby była w stanie udźwignąć silnik i akumulatory – mówi Krzysztof.

Jeśli się uda, nasi studenci będą pierwszymi, którzy wskrzeszą poloneza caro jako samochód elektryczny. – Innym udawało się przerobić „maluchy”, te jednak mają lekką karoserię i nie wymagają dużej mocy silnika – dodaje Piotr Kaczmarek, student z nowo powstałego zespołu. – Polonez jest ciężki i trudny w obróbce, dlatego stanowi wyzwanie.

W założeniu studencki „elektryk” nie ma pokonywać długich tras i mieć nadzwyczajnych osiągów. Chodzi o pokazanie, że poloneza da się skutecznie przerobić, a studenci znają się na rzeczy i potrafią realizować śmiałe, nietuzinkowe pomysły. To swoisty wstęp do większych projektów i wyzwań, które czekają na młody zespół z Wydziału Elektrycznego.

Obserwuj Koło Naukowe Maszyn i Napędów Elektrycznych „KOMIN” na Facebooku i Instagramie.

Opiekunowie koła: mgr inż. Stanisław Hajnrych, dr inż. Adam Biernat.

Więcej informacji o kierunku studiów Elektromobilność na Wydziale Elektrycznym»

Źródło: www.pw.edu.pl, www.facebook.com/kominPW/


Przeczytaj też:

 

W 2021 i 2022 roku Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej obchodzi jubileusz 100-lecia powstania. Zapraszamy do śledzenia jubileuszowej strony internetowej www.ee.pw.edu.pl/100-lecie/

 


W sprawie aktualizacji treści niniejszej strony należy kontaktować się z: Katarzyna Szmurło (katarzyna.szmurlo@pw.edu.pl).