Książka „Zwarcia w systemach elektroenergetycznych”

Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN w najbliższym czasie ukaże się książka z dziedziny elektrotechniki pt. Zwarcia w systemach elektroenergetycznych (wydanie 4 uaktualnione i rozszerzone). Książka jest dostępna w wersji elektronicznej, data premiery wersji papierowej to 29 marca 2022 r.

Autorami publikacji są prof. dr hab. inż. Piotr Kacejko (PL), prof. dr hab. inż. Jan Machowski (PW, Instytut Elektroenergetyki), dr hab. inż. Paweł Pijarski, prof. uczelni (PL) oraz dr hab. inż. Adam Smolarczyk (PW, Instytut Elektroenergetyki).

Książka traktuje o zagrożeniach i przeciwdziałaniach zakłóceniom jakimi są zwarcia w systemach elektroenergetycznych. Potrzeba przedstawienia Czytelnikom zupełnie nowego, zaktualizowanego i rozszerzonego wydania wynika z faktu coraz szerszego wprowadzania do systemów elektroenergetycznych odnawialnych źródeł energii, zmiany międzynarodowej normy zwarciowej oraz rozwoju narzędzi obliczeniowych (programy komputerowe obliczeniowe i symulacyjne).

W książce Zwarcia w systemach elektroenergetycznych Czytelnik znajdzie informacje przykładowo na temat:

• charakterystyk przebiegów zwarciowych,
  • zwarć w sieciach z uziemionym i nieuziemionym bezpośrednio punktem neutralnym,
  • metod ograniczania prądów zwarcia,
  • zmian w normie zwarciowej,
  • uwzględniania w obliczeniach zwarciowych odnawialnych źródeł energii,
  • przykładów obliczeń zwarciowych i komputerowych symulacji przebiegów zwarciowych.

Publikacja jest obszerna i liczy 775 stron. Jest ona skierowana do studentów studiów technicznych kierunków Elektrotechnika i Energetyka specjalizujących się w Elektroenergetyce. Książka będzie również pomocna w pracy specjalistom zajmującym się analizą zwarć w projektowaniu, rozwoju i eksploatacji sieci elektroenergetycznych wszystkich poziomów napięć, a także inżynierom i wszystkim zainteresowanym tą tematyką.

Książka jest dostępna do kupienia na stronie wydawnictwa w formie drukowanej oraz ebooka

W 2021 i 2022 roku Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej obchodzi jubileusz 100-lecia. Zapraszamy do śledzenia jubileuszowej strony internetowej www.ee.pw.edu.pl/100-lecie/.