Wirtualna rozdzielnica SN w Instytucie Elektroenergetyki


28 czerwca 2021 r. w Laboratorium Aparatów Elektrycznych i Procesów Łączeniowych wykonano testy działania wirtualnej rzeczywistości (VR) w elektroenergetyce. Dr inż. Tadeusz Daszczyński w ramach prac badawczo-rozwojowych wraz z firmą PRADMA Dariusz Naruszewicz stworzyli model rozdzielnicy SN w technologii VR. Model rozdzielnicy SN oparto o silnik graficzny stosowany w grach komputerowych.

W przyszłości model ten, w różnych konfiguracjach i dla różnych zadań, ma służyć dla celów dydaktyczno-szkoleniowych w przedmiotach:

  • Aparaty Elektryczne (1DE1501)
  • Electrical Apparatus – basic course (1DA1514)
  • Badania i diagnostyka urządzeń elektrycznych (1DE2125)

Dostępne dziś technologie, w tym technologie wirtualnej rzeczywistości (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR) pozwalają budować modele symulacyjne łączące cechy modeli materialnych oraz modeli matematycznych.

Wirtualna rzeczywistość to technologia zapewniająca interaktywne środowisko generowane komputerowo, zwykle z dynamicznie zmieniającym się scenariuszem, w którym można widzieć i poruszać się. VR symuluje fizyczną obecność użytkownika w sztucznie stworzonym świecie i umożliwia mu interakcję z tym wirtualnym środowiskiem.


Przeczytaj też:

 

W 2021 roku Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej obchodzi jubileusz 100-lecia powstania. Zapraszamy do śledzenia jubileuszowej strony internetowej www.ee.pw.edu.pl/100-lecie/

 


W sprawie aktualizacji treści niniejszej strony należy kontaktować się z: Katarzyna Szmurło (katarzyna.szmurlo@pw.edu.pl).