Student Wydziału Elektrycznego w finale zawodów dronowych


Członkowie zespołu Starling

Student Wydziału Elektrycznego, Jakub Miętki (kierunek Informatyka Stosowana) wraz z zespołem studentów Politechniki Warszawskiej zawalczą o wygraną w zawodach A2RLxDCL Autonomous Drone Race w Abu Dhabi. Do tej pory udało im się przejść dwa etapy pokonując ponad 50 drużyn, a przed nimi finałowy wyścig w kwietniu.

Projekt autonomicznego drona Starling tworzy grupa studentów. Część z nich zna się jeszcze z warszawskiego liceum, w którym rozwijali swoje droniarskie pasje w ramach zespołu RaByte. Obecny skład poznał się na Politechnice Warszawskiej wśród społeczności PW MakerSpace w październiku 2024 roku. Połączyła ich ambicja zmierzenia się z najlepszymi oraz zainteresowanie sztuczną inteligencją, wizją komputerową i lotami dronów.

Obecnie biorą udział w zawodach A2RLxDCL Autonomous Drone Race, współorganizowanych przez Drone Champions League – jedną z czołowych i najbardziej prestiżowych lig wyścigów dronów na świecie. W ramach rywalizacji zespoły muszą opracować oprogramowanie umożliwiające dronowi autonomiczne pokonanie trasy przez oznaczone bramki i uzyskanie jak najkrótszego czasu przelotu.

W zawodach biorą udział czołowe drużyny akademickie z całego świata, w tym m.in. z: UC Berkeley, TU Delft, Istituto Italiano di Tecnologia, University of Science and Technology of China oraz Korea Advanced Institute of Science and Technology.

Zespół Starling, po przejściu dwóch etapów kwalifikacji, już w kwietniu tego roku weźmie udział w wielkim finale A2RLxDCL Autonomous Drone Race. Do tej pory pokonali ponad 50 drużyn, a swoje szanse oceniają wysoko.

– Już znaleźliśmy się w gronie 12 najlepszych drużyn spośród kilkuset zgłoszonych zespołów – mówi Michał Kozicki ze Starlinga. – To źródło wielkiej satysfakcji i motywacji do dalszej pracy. A pomysłów nam nie brakuje.

Członkami zespołu Starling są: Jakub Maliszewski (lider zespołu i student), Jakub Miętki (student inżynierii danych, Wydział Elektryczny), Jakub Twardowski (student elektroniki), Adam Chełchowski (doktorant na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa), Mikołaj Markowski (absolwent kierunku wzornictwa przemysłowego na School of Form), Antoni Rogowski (student automatyki, robotyki i informatyki przemysłowej) i Michał J. Kozicki (student Computer Science and Information Systems).

Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy w finale!

Więcej informacji w artykule na stronie Politechniki Warszawskiej – LINK


Przeczytaj też:

 


W sprawie aktualizacji treści niniejszej strony należy kontaktować się z: Katarzyna Szmurło (katarzyna.szmurlo@pw.edu.pl).