Z wizytą u profesora Władysława Latka w 105 rocznicę urodzin

4 marca na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim zebrało się grono pracowników Wydziału Elektrycznego oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Elektryków Polskich z okazji przypadającej na koniec lutego 105 rocznicy urodzin znakomitego specjalisty maszyn elektrycznych, profesora Władysława Latka.

Spotkaliśmy się z członkami Rodziny Profesora, przede wszystkim córką – Panią Elżbietą Latek-Lechowską. Stowarzyszenie Elektryków Polskich znakomicie reprezentowała Pani Renata Zych. Były kwiaty, znicze, sztandar, emblematy naszych instytucji, które tak wiele Profesorowi zawdzięczają. Podczas swego pracowitego życia pełnił odpowiedzialne funkcje w Zarządzie Głównym SEP i w Oddziale Warszawskim, kierował także Wydziałem Elektrycznym PW oraz Instytutem Maszyn Elektrycznych. Bardzo piękną kartą w życiorysie Władysława Latka jest bohaterska służba w okresie II wojny światowej w szeregach BCH. Dla nas wszystkich Profesor jest jednak symbolem znakomitego naukowca, dydaktyka, człowieka honoru. Wspomnieniom serdecznym nie było końca…

Przeczytaj też: Profesor Władysław Latek – wybitny ekspert maszyn elektrycznych»

Odwiedzinami na grobie profesora Władysława Latka, symbolicznie zapoczątkowaliśmy obchody jubileuszu 100-lecia powstania Wydziału Elektrycznego przypadającego w tym roku. Dlatego pośród aktywności planowanych na najbliższe miesiące, chcielibyśmy również odwiedzić groby tych, którym tyle zawdzięczamy. Pierwszym pośród pocztu zasłużonych okazał się profesor Władysław Latek w 105 rocznicę swoich urodzin.

Autor zdjęć: Marek Ulatowski