Absolwent Wydziału Elektrycznego laureatem międzynarodowego konkursu MEWy 2020


Mgr inż. Jakub Kutyła zajął drugie miejsce w międzynarodowym konkursie „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych” organizowanym przez Akademię Morską w Szczecinie i Województwo Zachodniopomorskie.  

Jego praca konkursowa pt. „HVDC as the driver of future Offshore Wind Energy” miała na celu przybliżyć zagadnienia dotyczące rozwoju wyprowadzenia mocy (przesyłania energii elektrycznej) wyprodukowanej przez morskie farmy wiatrowe w technologii HVDC (prądu stałego o wysokim napięciu).

„W swojej pracy zamieściłem rozważania i wyjaśniłem dlaczego akurat ten sposób przesyłania energii elektrycznej może być w przyszłości lepszy od aktualnie stosowanej na wielką skalę technologii HVAC – prądu przemiennego o wysokim napięciu” – mówi o swojej pracy Jakub Kutyła. „Ponadto, zaprezentowałem trend budowy wielkoskalowych hubów HVDC, które mogłyby zostać zbudowane na morzu w postaci sztucznych wysp, znacznie oddalonych od linii brzegowej. Także, dzięki efektowi skali, ewentualne nadwyżki produkcji energii elektrycznej mogłyby zostać zakumulowane dzięki technologii Power-to-Gas w postaci tzw. zielonego wodoru produkowanego na takich właśnie hubach morskich” – dodaje laureat konkursu MEWy 2020.

Jakub Kutyła jest tegorocznym absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, gdzie studiował specjalność Elektroenergetyka na kierunku Elektrotechnika. Obecnie jest studentem Szkoły Głównej Handlowej.

MEWy to konkurs o zasięgu międzynarodowym, a jego celem jest pobudzenie wyobraźni w oparciu o wiedzę i pomysłowość, a w efekcie zaprezentowanie nawet najbardziej futurystycznych rozwiązań w wykorzystywaniu technologii i pozyskiwaniu energii z morskich farm wiatrowych. Wśród nagród konkursu znalazła się unikalna pozycja – wyjazd na morską farmę wiatrową ARKONA. Trzej laureaci w kategorii studentów i doktorantów już w przyszłym roku odwiedzą osobiście to niedostępne na co dzień miejsce.

Pierwsze i trzecie miejsce zajęli również reprezentanci Politechniki Warszawskiej, członkowie Koła Naukowego Energetyków działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Więcej informacji o ich pracy na stronie PW »


W sprawie aktualizacji treści niniejszej strony należy kontaktować się z: Katarzyna Szmurło (katarzyna.szmurlo@ee.pw.edu.pl).