Międzynarodowy Dzień Elektryka 2021


W imieniu organizatorów – Zarząd Główny Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP) oraz Oddział Szczeciński SEP – zapraszamy do udziału w konferencji Międzynarodowy Dzień Elektryka 2021, która odbędzie się online 10 czerwca 2021 roku o godz. 10:00.

Międzynarodowy Dzień Elektryka (MDE) obchodzony jest 10 czerwca począwszy od 1986 roku. Ustanowiony został z inicjatywy polskich i francuskich elektryków na pamiątkę 150. rocznicy śmierci znakomitego uczonego André Marie Ampère’a. Dzień ten jest świętem wszystkich inżynierów, techników i innych profesjonalistów zajmujących się szeroko pojętą dziedziną elektryki, a także przyjaciół i sojuszników Stowarzyszenia Elektryków Polskich.


Zapis video wydarzenia dostępny jest na profilu SEP na Facebooku »


W tym roku przypadają okrągłe rocznice ważnych wydarzeń nie tylko dla społeczności elektryków, ale także dla kraju i całego świata. I to im poświęcona zostanie pierwsza część konferencji – 140 lat temu w dniach 15 września – 15 listopada 1881 r. odbyła się I Międzynarodowa Wystawa Elektryczna w Paryżu poświęcona wyłącznie nowej dziedzinie – elektryce. W trakcie wystawy zwołano po raz pierwszy Międzynarodowy Kongres Elektrotechniczny, który obradował w dniach 15.09-5.10.1881 r.

Drugie ważne wydarzenie miało miejsce 130 lat temu – 25 sierpnia 1891 roku oficjalnie przesłano energię elektryczną na odległość 175 km z Lauffen do Frankfurtu nad Menem stosując trójfazowy system prądu przemiennego. Wydarzenia te stworzyły podwaliny pod powszechną elektryfikację i nowoczesną technikę napędową – budowę nowej cywilizacji technicznej. 20 lat temu Oddział Szczeciński SEP był organizatorem konferencji i innych wydarzeń mających na celu uczczenie 110-tej rocznicy przesyłu energii.

Trzecie ważne wydarzenie przypadające w tym roku to jubileusz 100-lecia Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, który jest jednym z najstarszych i największych wydziałów Politechniki Warszawskiej. Jego historia rozpoczęła się 14 czerwca 1921 r., kiedy to wydzielono z Wydziału Budowy Maszyn i Elektrotechnicznego samodzielną jednostkę o nazwie Wydział Elektrotechniczny. W roku 1924 Wydział Elektrotechniczny zmienił nazwę na Wydział Elektryczny i pod tą nazwą funkcjonuje do dziś.

W drugiej części wydarzenia podjęta zostanie ważna, aktualna tematyka – przedstawione zostaną informacje nt. działań polskich i zagranicznych elektryków w zakresie walki z COVID.

Wydarzenie odbędzie się online, a szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie Stowarzyszenia Elektryków Polskich – link »

Formularz rejestracji – link »

 

W 2021 roku Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej obchodzi jubileusz 100-lecia powstania. Zapraszamy do śledzenia jubileuszowej strony internetowej www.ee.pw.edu.pl/100-lecie/

W sprawie aktualizacji treści niniejszej strony należy kontaktować się z: Katarzyna Szmurło (katarzyna.szmurlo@ee.pw.edu.pl).