Od audytu do bezpiecznej infrastruktury – cyberbezpieczeństwo w praktyce

Ukazał się raport firmy Siemens pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji dotyczący cyberbezpieczeństwa w praktyce dla przedsiębiorstw, opatrzony komentarzem dr inż. Waldemara Graniszewskiego z Zakładu Sterowania Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Wydziału Elektrycznego.

W dziale opinii ekspertów (str. 67), dr Graniszewski wskazuje, iż podczas projektowania systemów przemysłowych (np. ICT/OT) należy szczególną uwagę zwrócić na wybór odpowiedniego modelu oraz segmentację systemów. Ważne, żeby zastosowane podejście kompleksowo zapewniało, m.in. poufność, integralność, dostępność i rozliczalność systemów. W dalszej części opinii wskazane są obowiązujące regulacje z zakresu szacowania ryzyka i zarządzania ryzykiem. Komentarz wskazuje również, że zalecane jest zastosowanie ochrony wielowarstwowej.

Pełna wersja raportu dostępna tutaj»

Dr inż. Waldemar Graniszewski jest organizatorem otwartych spotkań „Akademia ISSA – ICS”, które odbywają na Wydziale Elektrycznym, we współpracy z ISSA Polska (Stowarzyszenie do spraw Bezpieczeństwa Systemów Informacyjnych).