Wizyta studentów z Instytutu Technologicznego w Valenciennes


W ramach wspólnej inicjatywy prof. Desire Rasolomampionona i władz Instytutu Technologicznego w Valenciennes (Francja), w dn. 6-9 maja przyjechała do Warszawy grupa studentów z Instytutu Technologicznego w Valenciennes celem odbycia szybkiego zapoznania się z funkcjonowaniem sektora energetycznego w Polsce.

Grupa studentów odbyła wizytę dzięki wsparciu Izby Gospodarczej (Formasup) Północy Francji, której jednym z celów jest wprowadzenie studentów na rynek pracy w wyuczonym zawodzie. Studenci uczestniczą w trybie dualnego kształcenia, podczas którego połowę czasu spędzają na uczelni, a drugą połowę w przedsiębiorstwie. Studenci dostają normalne wynagrodzenie, a oprócz tego korzystają z funduszu umożliwiającego im udział w działaniach promocyjnych tak krajowych i jak międzynarodowych (np.: wycieczkach, praktykach zawodowych, wizytach studyjnych i in.) jako przyszłych uczestników francuskiego/europejskiego rynku pracy.

W trakcie pobytu w Warszawie grupa miała okazję zapoznać się ze spółką STOEN OPERATOR, będąca operatorem sieci dystrybucyjnej na terenie miasta stołecznego Warszawy. Plan ich wizyty w tej firmie był bardzo rozbudowany, gdyż studenci nie tylko zapoznali się z funkcjonowanie firmy, ale również mieli możliwość zapoznać się z systemem dystrybucyjnym w Polsce, z rynkiem energii w Polsce widzianą okiem pracowników Ambasady Francuskiej, pana Philippe’a Dupuy, oraz możliwościami włączenia się do akcji woluntariatu przeprowadzonej przez Woluntariat Francuski.

Studenci odwiedzili również w miejscowości Piaseczno firmę Dacpol, która jest czołowym dostawcą podzespołów elektronicznych i energoelektronicznych, urządzań automatyki przemysłowej oraz aparatury pomiarowej. Firma prowadzi również wyspecjalizowaną produkcję urzadzań i podzespołów dla sektorów elektromobilności i elektroenergetyki w zakresie stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz bateryjnych magazynów energii. Studenci rozmawiali z prezesem firmy Panem Adamem Sitnikiem, który zapoznał gości z Francji z historią i strukturą organizacyjną firmy Dacpol. Następnie studenci zwiedzili poszczególne departamenty technologiczne.

Szczególne podziękowania należy złożyć Panom Łukaszowi Sosnowskiemu i Tomaszowi Wójtowiczowi reprezentującym firmę Stoen Operator, Philippe’owi Dupuy z Ambasady Francuskiej oraz Adamowi Sitnikowi i Maciejowi Dumani z firmy DACPOL za zorganizowanie i przeprowadzenie wizyt studyjnych. Z ramienia Instytutu Elektroenergetyki PW wizyty studyjne były współorganizowane i prowadzone przez dr. hab. inż. Mariusza Kłosa i dr. inż. Krzysztofa Zagrajka. Ich kontakty biznesowe w krajowym sektorze energetycznym, znacznie ułatwiły formalności związani z możliwością wejścia na tereny obu firm. Całe przedsięwzięcie zostało objęte patronatem i wsparciem finansowym Dziekana Wydziału Elektrycznego PW, prof. Lecha Grzesiaka.


W sprawie aktualizacji treści niniejszej strony należy kontaktować się z: Katarzyna Szmurło (katarzyna.szmurlo@pw.edu.pl).