O Stronie

- Strona Główna
- O Mnie
- E-Mail
- Kontakt GG


Elektryka

- Transformator tesli
- Lampa plazmowa
- Lampa Iskrowa
- Drabina Jacoba
- Wykrywacz metali


Elektronika

- Tranzystory
- Rezystory
- Kondnsatory
- Elementy indukowane
- Montowanie układów


Robotyka

- Silniki krokowe
- Czym jest automatyka
- Panele sterownicze
- Autoblokada
- Radar




Rezystory

Rodzaje Rezystorów

W fizyce, elektronice i technice stosuje się pewne elementy elektroniczne zwane opornikami lub rezystorami. Obecnie oporniki sa produkowane jako: drutowe, warstwowe, objętościowe i cienkowarstwowe. Mogą one być nastawne (np. opornice: suwakowe, dekadowe lub potencjometry) i nienastawne. W rezystorach drutowych i warstwowych na ceramicznym cylindrze lub płytce z materiału izolacyjnego jest nawinięta spirala z drutu oporowego (nikieliny, konstantanu, manganinu, kantalu) lub naniesiona warstwa oporowa (ze stopów metalowych lub wegla pyrolitycznego). Końcówki opornika zakończone są metalowymi pierścieniami z wyprowadzonymi krótkimi odcinkami przewodów drutowych. Rezystory objętościowe są zbudowane z masy oporowej, w której są zaprasowane wyprowadzenia metalowe.

Rezystory ograniczają przepływ prądu, zapewniając w ten sposób właściwe napięcie i natężenie prądu pożądane w danym miejscu odcinka obwodu elektrycznego. Opornik, który ma rezystancję niezależną od prądu, napięcia i czynników zewnętrznych takich jak np. temperatura i swiatło, nazywany jest rezystorem liniowym, lub po prostu rezystorem. Jeśli opornik zmienia swoją rezystancję w zależności od prądu, napięcia, lub jakiegoś czynnika zewnętrznego, to wówczas nazywamy go rezystorem nieliniowym, albo używamy nazwy wskazującej od czego zależna jest jego rezystancja.

Przykład: Oporniki termoczułe (termistory) - silnie zmieniają swój opór elektryczny (rezystancję) w zależności od temperatury. W niektórych termistorach opór elektryczny maleje ze wzrostem temperatury a w innych zwiększa się. Oporniki fotoelektryczne (fotooporniki) - zmieniają swój opór pod wpływem światła. Im więcej światła do nich dociera tym lepiej przewodzą prąd elektryczny. Rezystory w układach elektronicznych pełnią funkcję: ochronną - zabezpieczają układ elektroniczny przed zniszczeniem wywołanym przepływem prądu o zbyt wysokim natężeniu. dzielników napięcia - umożliwiają skokową lub płynną regulację napięcia w obwodach.


AUTOR STRONY
Autor: Dariusz Mierzejewski





PW

- Politechnika Warszawska
- Polibuda.info
- Wydział Elektryczny
- Biblioteka PW
- Domy Studenckie


Linki

- Elektroda
- Elektronika
- Automatyka Online
- Koło Elektryków
- Koło Robotyków


Inne Stronki

- Rozkłady tramwaji
- Mapa Warszawy
- Moja-Ostrołęka.pl
- Allegro.pl
- Bramka sms
- Sport.wp.pl
- Gazeta.pl


Download

- Dekoder Elektryka
- DCCAD
- Przelicznik miar