Z pamiętnika Absolwenta – Mirosław Pawłowski, rocznik 1965

  • Home
  • Z pamiętnika Absolwenta – Mirosław Pawłowski, rocznik 1965

Z pamiętnika Absolwenta – Mirosław Pawłowski, rocznik 1965

2025-04-14 Katarzyna Szmurło Comments Off

Wspomnienie Mirosława Pawłowskiego o sztandarze Wydziału Elektrycznego i o naszym absolwencie Eugeniuszu Pietrasiku rocznik 1965.

Po zakończeniu konkursu na znaczek Wydziału Elektrycznego organizowanego i wymyślonego przez wydziałowe Zrzeszenie Studentów Polskich, zrodził się w ZSP pomysł wykonania prawdziwego sztandaru Wydziału Elektrycznego. Na Politechnice był w tym czasie tylko jeden sztandar – Politechniki, który zawsze wisiał w gablocie w Radzie Uczelnianej ZSP. Obok, w drugiej gablocie, wisiał drugi sztandar nieistniejącej już wtedy Bratniej Pomocy.

W tym czasie Eugeniusz Pietrasik (1947-1996) był Przewodniczącym ZSP na Wydziale, a ja jego Wiceprzewodniczącym (na marginesie mieszkaliśmy w 1 pokoju i pisaliśmy wspólną pracę magisterską, przyjaźniliśmy się – stąd te informacje są wiarygodne). Ponieważ mieszkająca w Jarosławiu Mama Gienka – Aleksandra – szyła i haftowała dla księży kościelne sztandary, ornaty itp. Gienek wpadł na pomysł, aby jego mama uszyła i wyhaftowała sztandar dla nas. Uzgodnił z nią, iż zrobi to po kosztach własnych materiału. Ciekawostką jest, iż np. złote nici do haftowania były kupowane i sprowadzane aż z Kanady. Załatwiał to mieszkający tam brat mamy Gienka, odwiedzający Polskę co jakiś czas i przywożący je siostrze do Polski. W Polsce trudno było je załatwić, szczególnie do celów kościelnych.

Po wykonaniu projektu sztandaru i naszej akceptacji, projekt został zawieziony przez Gienka mamie.

Na wykonanie sztandaru czekaliśmy około roku. W sztandarze jest zaszyta informacja m.in. o tym kto był inicjatorem i wykonawcą sztandaru. Taką informację przekazał mi w zaufaniu Gienek (ja jej nie widziałem).

ZSP ogłosiło zbiórkę na sztandar na Wydziale. Brakło środków na drzewce. Sfinansowaliśmy to z pieniędzy ZSP.

Po ukończeniu sztandaru i wykonaniu drzewca, w imieniu ZSP przekazaliśmy sztandar na uroczystej Radzie Wydziału, która odbyła się w Sali Senatu. Byliśmy tam obaj z Eugeniuszem. Być może w archiwalnych protokołach Rady Wydziału jest informacja o tej uroczystości.

W tym czasie już zostaliśmy wybrani do Rady Uczelnianej ZSP. Eugeniusz był jej Przewodniczącym a ja Przewodniczącym Komisji Kultury. Po Gienku zostałem Przewodniczącym RU ZP.

Mirosław Stanisław Pawłowski, 2 kwietnia 2025

Informacje inne

1. Eugeniusz Pietrasik studiował w latach 1965-1972. Ukończył sekcję Sieci i Gospodarki Elektroenergetycznej. Pracę dyplomową pt. „Prognoza zużycia energii elektrycznej w przemyśle do 2000 r.” pisał wspólnie z Mirosławem St. Pawłowskim. Promotor dr Andrzej Ślaski. Obrona przed prof. Bernasem i prof. Kahlem 22.02.1972r. Praca została nagrodzona w konkursie SEP na Najlepszą Pracę Dyplomową.
Urodził się 30.12.1947 r. Pochodził z Jarosławia, miał siostrę – Annę ( Stawiecką), która do emerytury była kierownikiem Studium Języków Obcych na SGH . W 2022 r dostała odznakę Za Zasługi dla SGH. Zona Jolanta, zmarła kilka lat po śmierci Gienka. Pochowana w grobie męża na Powązkach Wojskowych. Mieli 1 syna.

2. Eugeniusz Pietrasik w czasie studiów i po był m.in. Przewodniczącym Rady Mieszkańców DS. „Bratniak”, Przewodniczącym Rady Wydziałowej ZSP Wydziału Elektrycznego, Przewodniczącym Rady Uczelnianej ZSP Politechniki Warszawskiej, Przewodniczącym Rady Okręgowej ZSP i Zarządu Stołecznego SZSP. Po ukończeniu studiów był przez pewien czas pracownikiem PW w Zakładzie Nowych Technik Nauczania.
Po zakończeniu działalności w organizacjach studenckich został Dyrektorem Departamentu Spraw Studenckich w Ministerstwie Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki (w czasie gdy Ministrem był   Sylwester Kaliski). Później Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Po połączeniu Ministerstwa z Ministerstwem Oświaty i Wychowania i powstaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej- został Dyrektorem Departamentu Spraw Młodzieżowych – którym był do 1989 r.

3. Skąd związki z AZS i sportem?
Departament Spraw Studenckich współpracował z organizacjami studenckimi, w tym z AZS, dysponował też znacznymi środkami na dotacje celowe. Departament tez nadzorował Studia Wychowania Fizycznego i Sportu, które na uczelniach z natury rzeczy były powiązane z AZS. AZS często współdziałał z Departamentem i stąd późniejsze relacje.

4. Za Wikipedią:
Eugeniusz Pietrasik (ur.30 grudnia 1947, zmarł 20 lipca 1996 w Atlancie) – polski działacz sportowy, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, wiceprezes Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki, prezes Polskiej Fundacji Olimpijskiej.
Został szefem polskiej misji olimpijskiej na Letnie Igrzyska Olimpijskie 1996 zorganizowane w amerykańskiej Atlancie. Podczas ceremonii otwarcia igrzysk 20 lipca 1996 wkroczył na czele polskiej ekipy na stadion olimpijski, a po ustawieniu się na płycie obiektu zasłabł i pomimo prowadzonej reanimacji zmarł po przewiezieniu do szpitala.
Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera A3 tuje-2-17). Postanowieniem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z 1 sierpnia 1996 został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz rozwoju sportu, za propagowanie idei olimpijskiej.

Zostań fundatorem nowego sztandaru Wydziału Elektrycznego!