Przepraszam za braki, ale ten dział jest obecnie w fazie tworzenia.

Jeśli masz jakieś pytania proszę śmiało pytać - namiary na mnie w dziale Kontakt. Ze swojej strony obiecuję w ciągu najbliższego tygodnia napisać swoisty FAQ z odpowiedziami na najczestsze pytania i niejasności związane z grą, rejestracją itp.

 

Na początek może kilka podstawowych błędów, które najczęściej się popełnia zaczynając grać:

  • gra zbyt dużej ilości rozdań - standardowo gra się około 20% swoich kart, reszta się do tego nie nadaje... Swoje statystyki możesz sprawdzić klikając prawym przyciskiem myszy na swoim nicku (PartyPoker). Jeśli widzisz Flopa częściej niż przy 30% rozdań, oznacza to, że grasz zbyt często, zbyt słabe karty (bo niestety dobrych kart nie dostaje się zbyt często). Na początku są to najczęściej ręce, w których dostajesz Asa i kartę niższą od waleta, np. A3, lub karty, w których liczysz, że dojdzie straight, np. KJ, KQ, JT, J9, T9 itd. karty takie nie powinny być grane, przynajmniej na pewno nie w strategii short stack. Jeśli Ci się nudzi i z tego powodu rozgrywasz zbyt wiele rozdań, po prostu otwórz kolejny stół i graj tylko naprawdę mocne karty.
  • mam przeczucie, że mi dojdzie ta karta - to chyba kolejna najbardziej zgubna rzecz w pokerze... Poker to czysta matematyka, prawdopodobieństwo, że coś dojdzie, zwłaszcza jeśli widzisz już flopa, a ciągle brakuje Ci np. jeszcze dwóch kart do strita czy koloru, jest bardzo małe. Wątpliwe jest, że dojdzie np. trzecia 4... Warto posługiwać się zasadą "fit or fold". Jeśli zobaczyłeś flopa i niestety nie masz nic mocnego, nic nie pasuje, nie masz zbyt wielu możliwości polepszenia swojej ręki w dalszych fazach gry, a przeciwnicy podbijają to po prostu pasujesz i czekasz dalej na mocniejsze karty, bo kiedyś w końcu przyjdą.
  • granie na zbyt wysokich limitach - zagrałeś kilka partii na limicie 0.05/0.10$ i stwierdzasz, że to nic podniecającego wygrywać 50 centów czy 1$. Spróbuję na tym wyższym... Niestety, na wyższy limit trzeba usiąść z większą ilością gotówki i tu zaczynają się schody... Wystarczy, że przegrasz 2-3 razy całą kasę, z którą usiądziesz do stołu i już tracisz większość swoich pieniędzy, a przegrać można nawet z KK czy AA. Zazwyczaj też wyższe limity oznaczają wyższy poziom graczy, chociaż to nie zawsze jest regułą.. Dlatego trzymaj się ściśle zasad zarządzania bankrollem, bo są one naprawdę bardzo ważne!!
  • nie będę czytał i stosował się do tej strategii, bo jest głupia i odmóżdżająca... Każdy na początku tak uważa.. Ale spróbuj (chociażby po to, żeby udowodnić, że Ci co ja napisali są w błędzie) chociaż przez tydzień pograć ściśle według niej i jeśli nie przyniesie Ci to zysku, to wtedy z czystym sumieniem możesz ją zmodyfikować według własnego uznania. Możesz także poczytać o kolejnej strategii: Big Stack Strategy, ta wymaga już znacznie więcej myślenia, zaangażowania w grę i brania pod uwagę z kim masz do czynienia przy stole niż SSS, więc może być niezłym wyzwaniem.
  • NIE BLEFUJ!!! na tym niestety też się sporo przegrywa... Czasami warto spróbować oszukać, ale zazwyczaj kończy się to głupią stratą pieniędzy.

Może się trochę pomądrzyłem, ale też zaczynałem od zera i uważałem, że rady mojego kolegi są bez sensu, i że zejście poniżej 30% rozgrywanych partii jest po prostu nierealne, bo jak można nie zagrać z A4... Naprawdę, dobre rady bardziej doświadczonych graczy są w tej grze dużo warte i warto się do nich zastosować nawet się z nimi nie zgadzając.

Co do porad praktycznych to mam ich kilka:

  • zmień w opcjach wideo widok talii w czterech kolorach, jest to dość pomocne, zwłaszcza przy grze na kilku stołach
  • warto włączyć dźwięki, wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że nie przegapimy swojej kolejki
  • gdy grasz, zajmuj się tylko tym, nie odpisuj na maile, nie rozmawiaj przez gg, po prostu skup się na grze. Obserwując innych zawodników i to jakie grają karty, można się dowiedzieć, czy należy ich raczej unikać, czy szukać okazji do łatwego odebrania im pieniędzy
  • nie graj gdy jesteś nietrzeźwy, bardzo zmęczony lub bardzo zdenerwowany - bardzo, ale naprawdę bardzo rzadko takie gry przynoszą dochód. Gdy jesteś nietrzeźwy lub zmęczony łatwiej coś przeoczyć, łatwo można przegapić coś oczywistego, jakiś oczywisty układ, który może mieć przeciwnik. Gdy jesteś zdenerwowany i przegrywasz mocną rękę z kimś, kto ma jakieś śmieci i wygrał właściwie przez przypadek, nerwy puszczają. Zaczynasz szukać okazji, żeby się odegrać, grasz więcej słabych rąk, zaczynasz wyzywać ludzi przy stole, a oni zaczynają to wykorzystywać. Wniosek: Nie warto!

Podsumowując, uważam, że warto rozmawiać z ludźmi, którzy już jakiś czas grają na temat pokera, warto czytać wypowiedzi na forum, czy artykuły na temat gry - jest to pomocne i przynosi efekty. Warto także dbać o to, żeby być spokojnym podczas gry i podchodzić do niej z odpowiednim dystansem.

 

Jeśli chodzi o szczegóły naliczania PartyPoints, to dostępne są one tutaj. Rh - rake hand - to każda partia w której w puli jest powyżej 1$, tzn gdy platforma pobiera 0.05$ prowizji od rozdania. Czyli na limicie, na którym powinieneś zacząć otrzymasz za każde 20 rh - 1,25 PP (standardowe punkty, bez mnożników, opisanych niżej). Potrzebujemy 900 PP, co oznacza, że musimy rozegrać ok 15000 partii, ale niech Cię nie przeraża ta liczba - punkty zbiera się naprawdę szybko. Jedna partia trwa ok. 1 minuty, grając 4 stoły jednocześnie, otrzymujesz 240 partii na godzinę. Z czasem nauczysz się grać na 4, 6 lub nawet na 9 stołach stołach jednocześnie. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.

Ilość zebranych dotychczas PartyPoints (w skrócie PP) można na bieżąco sprawdzać klikając Punkty Płatnicze lub Reward Points.

Punkty zebrane na danym stole zostają doliczone dopiero w momencie gdy opuszczasz stół, możesz sprawdzić ile przybyło Ci punktów podczas danej sesji, dopiero gdy zakończysz grę - zamkniesz wszystkie stoły. Z czasem zdobywając PP będziesz mógł osiągać coraz wyższe statusy gracza (J, Q, K, A, 2). Statusy umożliwiają szybsze zarabianie punktów. Standardowe punkty mają na każdym poziomie inny mnożnik, co oznacza, że im więcej grasz, tym szybciej zbierasz punkty. Startujesz na poziomie J z mnożnikiem 1 i w miarę rozgrywania kolejnych partii osiągasz następne statusy. Dla odblokowania bonusu nie jest to niestety istotne, ponieważ liczą się tylko standardowe PP, bez multiplikatorów. Ciekawą informacją jest natomiast fakt, że zebrane punkty, można zamienić na pieniądze. Każde 100 PP (tu liczą się już na szczęście mnożniki) jest warte 1$. Czyli gdy zdobędziesz już 900 Standard PartyPoints, powinieneś mieć ok 2000-2500 punktów z multiplikatorami (mnożnikami), co oznacza możliwość zamiany ich na 20-25$.