Czym są Szkoły Doktorskie?
To forma kształcenia doktorantów, która zastąpiła znane wcześniej studia III stopnia (doktoranckie). Szkoła Doktorska obejmuje konkretne dyscypliny naukowe. Na PW mamy obecnie pięć Szkół Doktorskich:
- Szkoła Doktorska nr 1: inżynieria chemiczna, inżynieria materiałowa, nauki chemiczne, nauki fizyczne,
- Szkoła Doktorska nr 2: inżynieria mechaniczna, inżynieria biomedyczna, automatyka, elektronika i elektrotechnika, nauki o zarządzaniu i jakości,
- Szkoła Doktorska nr 3: automatyka, elektronika i elektrotechnika, nauki fizyczne, matematyka, informatyka techniczna i telekomunikacja,
- Szkoła Doktorska nr 4: inżynieria mechaniczna, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, automatyka, elektronika i elektrotechnika,
- Szkoła Doktorska nr 5: architektura i urbanistyka, inżynieria lądowa i transport, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, nauki o zarządzaniu i jakości.
Jakie są możliwości?
Oferujemy ponad 400 tematów badawczych do realizacji w ramach doktoratu (wykazy zagadnień znajdują się w zakładkach poszczególnych Szkół Doktorskich).
Na PW można realizować podwójne doktoraty (we współpracy z wybranymi uczelniami z całego świata) i brać udział w ciekawych projektach, często ze znanymi polskimi i zagranicznymi ośrodkami badawczymi.
Każdy doktorant otrzymuje stypendium w wysokości 2372 zł miesięcznie. Może też wnioskować o dodatkowe stypendia z projektów Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza, SEED – Umiędzynarodowienie Szkół Doktorskich oraz o stypendia zagraniczne.
Obecnie na Politechnice mamy doktorantów z 25 krajów z 4 kontynentów.
Jak wygląda rekrutacja?
Składa się z kilku etapów:
- rejestracji za pośrednictwem systemu IRK (do 15 sierpnia do godz. 12.00),
- rozmowy kwalifikacyjnej (zaplanowana na okres 23 sierpnia – 7 września),
- składania dokumentów (w późniejszym, wyznaczonym terminie, do 6 września należy dostarczyć zaświadczenie o obronie).