Specnaz

Jednostka wojskowa wywodząca się z rosyjskiej armii, jedna z najbardziej tajnych i najlepiej wyszkolonych jednostek specjalnych na świecie. Wywodzi się z jednostek elitarnych, które powstały już za czasów caratu rosyjskiego, a później były tworzone przez Stalina, który pokładał wielkie nadzieje w tego typu formacjach.

Formacja Specnaz powstała na początku lat 50 XX w. Ppowstały wtedy pierwsze brygady, które od tamtej pory stały się ważnym ogniwem sowieckiej strategii. W skład brygad tej formacji wchodziła, oszałamiająca dla zachodnich dowódców, liczba szacowana na ok. 20 tys., doskonale wyszkolonych i gotowych sprostać każdemu zadaniu, żołnierzy. Skład jednej brygady szacowany był na ok.1000 do 1300 żołnierzy. Liczby te stanowiły przerażające wizje ewentualnego konfliktu zbrojnego dla zachodnich ekspertów wojskowych.

Na początku Specnaz miał stanowić rolę pomocniczą dla podstawowych jednostek armii radzieckiej, jednak jego zadania zostały szybko rozszerzone przez dowódców radzieckich, którzy zdali sobie sprawę jaką potęgę stanowi ta formacja. Do podstawowych zadań Specnazu podczas zimnej wojny należało przygotowanie się do niszczenia sztabów oraz punktów łączności na tyłach wroga. Do ich zadań należała również likwidacja głównych polityków wroga. Jednostki te dysponowały sprzętem, który był w stanie przenoszenia ich daleko poza linie wroga, dlatego wykorzystywano ich zdolności również do ewentualnych likwidacji obiektów nuklearnych. W tym celu budowano nawet dokładne kopie tych obiektów, gdzie odbywały się regularne szkolenia.

Specnaz jest tym samym, co amerykańskie Zielone Berety i Brytyjski SAS. Działa podobnie jak wszystkie siły specjalne na świecie - systemem partyzanckim na tyłach wroga, polegając przede wszystkim na swoich indywidualnych umiejętnościach. Jednakże w oczach zachodnich ekspertów wojskowych żołnierze Specnazu są najskuteczniejszą i najtrudniejszą do powstrzymania formacją wojskową. Podczas zimnej wojny jednostki Specnazu miały stanowić integralną część każdej ewentualnej operacji wojskowej Sowietów wobec państw Zachodu. Jednostki Specnazu odegrały dużą rolę w tłumieniu ruchów antykomunistycznych na Węgrzech oraz w Czechosłowacji. Indywidualni "doradcy" walczyli w Ameryce Środkowej i Afryce. Pomagali również skutecznie armii wietnamskiej walczącej z siłami Stanów Zjednoczonych Po raz kolejny zachodni eksperci zobaczyli skuteczność Specnazu w 1979 roku, kiedy to ówczesny Związek Radziecki napadł na Afganistan. Potępiana przez wszystkie zachodnie kraje napaść spotkała się jednocześnie z wielkim podziwem zachodnich strategów wojskowych. Pomimo przewagi technicznej i liczebnej wojska ZSRR wykorzystały Specnaz jako swojego konia trojańskiego wprowadzając go w głąb kraju. Wojska te przebrane za armie afgańską miały za zadanie przejęcie lotnisko w Kabulu. Była to operacja partyzancka opierająca na niebywale dobrze zaplanowanej strategii i precyzji.

Obecnie po rozpadzie ZSRR rola tej formacji wojskowej pozostaje do końca nie wyjaśniona.