Izraelskie Oddzia³y Obrony

"B³ogos³awiona zapa³ka p³on±ca ogniem namiêtno¶ci.
B³ogos³awiony p³omieñ rozpalaj±cy zakamarki serca.
B³ogos³awione serce potrafi±ce przestaæ biæ w obronie w obronie honoru.
B³ogos³awiona zapa³ka p³on±ca ogniem namiêtno¶ci."

IOO

Izraelskie Oddzia³y Obrony nale¿± do najlepiej wyszkolonych, a co najwa¿niejsze najlepiej umotywowanych armia na ¶wiecie. Pocz±tki jej powstania siêgaj± I wojny ¶wiatowej, od której armia ta jest w ci±g³ej gotowo¶ci bojowej. Podczas I wojny ¶wiatowej Anglicy ponosz±c ogromne straty w ludziach i sprzêcie, posiadaj±c resztki armii i bud¿etu, zwrócili siê o pomoc do licznej w owych czasach spo³eczno¶ci ¿ydowskiej. ¯ydowskie odzia³y w bardzo du¿ym stopniu przyczyni³y siê do zwyciêstw Anglii, za co angielscy politycy w podziêkowaniu poparli d±¿enia ¯ydów do powrotu do Ziemi ¦wiêtej. ¯ydzi po powrocie do Izraela utworzyli wbrew swoim sojusznikom armiê "Hagana", która mia³a ich chroniæ przed ludno¶ci± arabsk±, gdy¿ ta nie by³a zadowolona z zachodz±cych zmian w Palestynie. Anglicy w tym samym czasie stworzyli oficjaln± policjê ¿ydowsk±, która mia³a na celu pilnowania porz±dku na terenie Palestyny.

Jedynym powodem, który powstrzyma³ konflikt ¿ydowsko-palestyñski by³ wybuch II wojny ¶wiatowej. Jeszcze raz okaza³o siê ¿e Anglia potrzebuje ¯ydów. Oddzia³y ¿ydowskie "Pal mak" zosta³y specjalnie szkolone i dozbrajane przez Anglików do prowadzenia wojny partyzanckiej przeciwko Nazistom. Dopóki wspólnym wrogiem by³y Niemcy, Anglia bardzo chêtnie przystawa³a na wspó³pracê. Jednak pó¼niej zmieni³a swoje nastawienie i nie zgodzi³a siê na powstanie nowego pañstwa - Izrael. W efekcie wybuch³a wojna pomiêdzy ¯ydami i Anglikami, która trwa³a 3 lata, a¿ w koñcu ONZ zadecydowa³ o podzieleniu Palestyny na czê¶æ ¿ydowsk± i arabsk±.

W 1948 roku powstaje pañstwo Izrael, a niezadowoleni z takiego stanu rzeczy Arabowie zaatakowali nieprzygotowane oddzia³y izraelskie. Wtedy w³a¶nie podjêto decyzjê o powstaniu Izraelskich Oddzia³ów Obrony. Wojsko to korzysta³o z do¶wiadczeñ "Pal mak" zdobytych podczas II wojny ¶wiatowej. Mimo ¿e sztab IOO zbudowano na wzorach brytyjskich, formacje ¿ydowskie by³y zasadniczo odmienne. By³a to armia demokratyczna, a wszelkie biurokratyczne formalno¶ci nie by³y w niej istotne.

Ma³e rozmiary Izraela oraz ograniczone zasoby finansowe spowodowa³y, ¿e stworzono ma³± armiê, lecz z bardzo du¿ymi zasobami rezerw. Powszechny obowi±zek obrony sprawi³, ¿e wiêkszo¶æ kobiet i mê¿czyzn mia³o jakie¶ do¶wiadczenie w boju. Poza tym wojsko izraelskie by³o bardzo dobrze umotywowane, gdy¿ w rachubê wchodzi³o zwyciêstwo lub likwidacja nowopowsta³ego pañstwa.

Dzisiaj IOO tworzy 5 brygad spadochroniarzy - dwie z nich s± bez przerwy trzymane w pe³nej gotowo¶ci i uzbrojeniu, jedna pozostaje na poziomie po³owy swej si³y, a dwie pozosta³e zredukowano jedynie do kadr. Dobry system alarmowy czyni, i¿ oddzia³y te, bazuj±ce na rezerwistach, mog± zostaæ bardzo szybko zmobilizowane. Podawane s± równie¿ informacje o istnieniu grupy specjalnej wewn±trz IOO - 269 jednostka antyterrorystyczna. Oddzia³ ten sk³ada siê ze specjalnie wyszkolonych i wyposa¿onych ludzi pozostaj±cych w ci±g³ej gotowo¶ci bojowej. Wewn±trz IOO istnieje 5 elitarnych jednostek specjalnych, dwie z nich znane jako "Golani", które posiadaj± specjalne jednostki wywiadowcze naprowadzaj±ce w razie konfliktu na wroga. Resztê stanowi± doskonale wyszkolone oddzia³y lotnicze sk³adaj±ce siê z ochotników maj±cych ogromne do¶wiadczenie.

Istniej± tak¿e uderzeniowo-rozpoznawcze oddzia³y piechoty "Nahal", które stanowi± kontynuacje "Pal mak". Cz³onkowie tych grup przechodz± ostry trening porównywalny do jednostek powietrznych i spadochroniarzy. Kolejnym elitarnym oddzia³em s± jednostki "Sajarot" zwane tak¿e szwadronami zwiadowczymi. Te ma³e oddzia³y wybierane s± spo¶ród najlepszych ¿o³nierzy i dowodzone s± przez najlepszych oficerów. Kandydaci do szwadronów zwiadowczych wybierani s± z wielk± dok³adno¶ci±, a nastêpnie przechodz± szkolenie odpowiadaj±ce szkoleniu komandosów.