Krótki zarys historii Koła SEP n

 

 

Krótki zarys historii Koła SEP nr 206
(oraz Koła 229 wyłonionego z Koła 206)
przy PGE S.A. i PSE-Operator S.A.

 

 

 

        Historia Koła SEP nr 206 przy Polskich Sieciach Elektroenergetycznych SA (PSE SA) datuje się od lat 50. ub. wieku. Jest ona związana z historią Kół, działających przy b. Zjednoczeniu Energetyki (ZE), b. Państwowej Dyspozycji Mocy (PDM), b. Ministerstwie Energetyki i Energii Atomowej (MEiEA), b. Ministerstwie Górnictwa i Energetyki (MGiE), b. Wspólnocie Energetyki i Węgla Brunatnego (WEiWB).

 

W obecnym kształcie Koło SEP nr 206 przy PSE S.A. funkcjonuje od 1988 r. W tym bowiem roku nasze Kolo zostało zarejestrowane w Oddziale Warszawskim SEP jako Koło powstałe przez połączenie Kół nr 206 przy b. WEiWB i nr 229, przy b. PDM. W roku 1990 w wyniku reorganizacji podsektora elektroenergetyki została zawiązana Spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA , która przejęła zasoby WEiWB i PDM, w tym i  członków Koła nr 206.  Przejście Koła nr 206 do PSE S.A. nie wywarło istotnego wpływu na ukształtowany dwa lata wcześniej skład członków Koła.

 

Historia Koła 206 nie zaczyna się jednak w 1988 r., lecz należy cofnąć się do lat 50-tych i 60-tych, w których to latach rozpoczęły działalność oddzielne Koła SEP przy b. ZE - około roku 1958, oraz przy b. PDM- w roku 1962.

 

W latach 1967 - 1988 można wyróżnić cztery okresy kształtowania się  struktury członków powyższych Kół na tle zmieniającej się organizacji podsektora elektroenergetyki:

       Koło Nr 206 posiada aktualnie 138 członków, tj. obecnych i byłych pracowników Grupy Kapitałowej PSE (głównie PSE S.A., PSE-Operator SA oraz emerytów – głównie b. pracowników wyżej wymienionych Spółek).

 

Pomimo złożonej - jak widać z powyższego - historii Koła nr 206, niezależnie od statusu organizacyjnego Koło prowadziło i nadal prowadzi bogatą działalność merytoryczną, skupiającą się na organizacji seminariów i konferencji oraz wycieczek technicznych. W ostatnich latach Koło organizowało średnio 6-7 seminariów rocznie, na ważne i aktualne tematy związane z organizacją, funkcjonowaniem i rozwojem krajowego systemu elektroenergetycznego (KSE).

 

Trudno jest w tak krótkim zarysie historycznym zawrzeć szczegółową tematykę tych imprez. Była ona w większości związana z rynkiem energii, jakością obsługi odbiorców, eksploatacją i rozwojem KSE, zarządzaniem branżą elektroenergetyczną, zastosowaniem informatyki oraz aktualnymi zwłaszcza w ostatnim czasie:  bezpieczeństwem energetycznym Polski, energetyką odnawialną i energetyką jądrową. Zorganizowano także kilka wycieczek technicznych do nowoczesnych obiektów energetycznych, takich jak: elektrownie wodne: Żarnowiec, Porąbka - Żar, Solina, elektrownie cieplne na węglu kamiennym i brunatnym – Rybnik i Bełchatów oraz stacje elektroenergetyczne: Rzeszów Widełka, Gorzów, Słupsk, Mory. W 2000 r. zorganizowano wycieczkę na światową wystawę EXPO-2000 w Hanowerze.

 

Obecnie działalność Koła Nr 206 skupia się na organizowaniu seminariów i konferencji na aktualne tematy związane z branżą elektroenergetyczną i funkcjonowaniem KSE. Koło nasze szczyci się tym, że w jego szeregach działa aktywnie kilkunastu członków – działaczy różnych agend SEP i NOT (Zarząd Główny SEP, Zarząd Oddziału Warszawskiego SEP, sekcje, komisje i komitety - zarówno na terenie Oddziału Warszawskiego SEP, jak i Zarządu Głównego SEP oraz w NOT (w Polskim Komitecie Naukowo-Technicznym FSNT NOT ds. Gospodarki Energetycznej). Działają oni aktywnie przy organizacji konferencji pod patronatem wymienionych wyżej agend SEP i NOT. W wyniku tej działalności i długiego stażu wielu członków naszego Koła zostało wyróżnionych zaszczytnymi odznakami i medalami SEP i NOT, a kilku dostojnych seniorów posiada tytuły członków honorowych SEP  i zasłużonych seniorów SEP.


Z dniem 1 stycznia 2011 r. Koła 206 i 229 znów się rozdzieliły.

 

 

Zarząd Koła SEP nr 206

przy PGE S.A.