Odsłonięcie pomnika-ławeczki prof. Mieczysława Pożaryskiego

7 czerwca 2019 roku miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika-ławeczki prof. Mieczysława Pożaryskiego, pierwszego Dziekana Wydziału Elektrycznego i pierwszego Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Od lewej: prof. Stanisław Bolkowski, prof. Lech Grzesiak, prof. Jan Szmidt, minister Krzysztof Tchórzewski, dr Piotr Szymczak i prof. Jerzy Barglik, którzy odsłonili pomnik, fot. BPI

fot. Krzysztof Woliński – SEP

Pomnik odsłonili Rektor PW prof. Jan Szmidt, Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, Dziekan Wydziału Elektrycznego PW prof. Lech Grzesiak oraz Prezes SEP dr inż. Piotr Szymczak i jego poprzednicy: prof. Stanisław Bolkowski oraz prof. Jerzy Barglik.

Ławeczka stanęła pomiędzy Gmachem Elektrycznym – główną siedzibą Wydziału Elektrycznego oraz Gmachem Fizyki – pierwszą siedzibą Wydziału.

fot. BPI

Pomnik przedstawia zadumaną postać prof. Pożaryskiego siedzącego na ławeczce w stylu wiedeńskim. Na kolanach profesora leży podręcznik elektrotechniki jego autorstwa „Naukowe podstawy elektrotechniki” i egzemplarz „Przeglądu Elektrotechnicznego”.

Autorem pomnika jest prof. Marian Molenda, artysta-rzeźbiarz, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego.

Uroczystość uświetnił również występ Akademickiej Orkiestry Dętej Wojskowej Akademii Technicznej.

Więcej informacji o uroczystości odsłonięcia pomnika-ławeczki na stronie SEP>>

fot. Krzysztof Woliński – SEP

Odsłonięcie pomnika rozpoczęło XXXIX Nadzwyczajny Walny Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Elektryków Polskich z okazji Jubileuszu 100-lecia istnienia SEP.

Podczas obrad NWZD zostały wręczone pamiątkowe medale 100-lecia SEP, które odebrali Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, a w imieniu Politechniki Warszawskiej: Rektor PW prof. Jan Szmidt i Dziekan Wydziału Elektrycznego prof. Lech Grzesiak.

Więcej informacji o obradach XXXIX NWZD na stronie SEP>>