Studenci Wydziału Elektrycznego stworzyli aplikację „Usamodzielnieni” dla młodzieży opuszczającej placówki wychowawcze

Podczas tegorocznej wirtualnej gwiazdki Fundacji One Day swoją premierę miała platforma usamodzielnieni.pl – narzędzie stworzone przez grupę projektową z Wydziału Elektrycznego, które ma wesprzeć młodzież opuszczającą placówki wychowawcze i rozpoczynającą prawdziwie dorosłe życie.

Współpraca między Uczelnią a Fundacją One Day rozpoczęła się w 2017 r. To wtedy w Dużej Auli Gmachu Głównego po raz pierwszy została zorganizowana impreza świąteczna dla dzieci z domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych z całej Polski. Dwa lata później zapadła decyzja o rozwinięciu współpracy i stworzeniu zespołu, który swoimi inżynierskimi umiejętnościami wesprze młode osoby wchodzące w dorosłość.

Wyzwanie stworzenia grupy projektowej podjął Łukasz Żmudzin, doktorant i pracownik Wydziału Elektrycznego. W ramach przedmiotu projektowego, koordynowanego przez prof. nadzw. dr. hab. Andrzeja Dzielińskiego, studenci zaprojektowali i stworzyli aplikację internetową wyposażoną w kilka kluczowych funkcjonalności i paneli, m.in.:

• kreator CV,
  • wyszukiwarkę ofert pracy przygotowanych dla usamodzielniających się,
  • sekcję konsultacji z ekspertami: psychologiem, prawnikiem, księgowym,
  • przekierowanie do telefonu zaufania,
  • bazę filmów motywacyjnych nagrywanych przez gwiazdy współpracujące z Fundacją.

Prace trwały przez kilka miesięcy. Szkielet pomysłu studenci zaprezentowali po raz pierwszy podczas zeszłorocznej zabawy gwiazdkowej One Day. Od tamtego momentu cały zespół ciężko pracował, aby swoje koncepcje przekształcić w przyjazną i funkcjonalną wirtualną platformę.

– Na studiach mamy wiele okazji do wykazania się w boju jako programiści, ale zarządzanie projektem to nowe wyzwanie, więc cieszę się, że taki projekt został zrealizowany – mówi Monika Osiak, która pełniła rolę pośrednika między zespołem deweloperskim i fundacją. Jak dodaje, praca nad aplikacją była szansą na poznanie nowych technologii, ale także okazją do praktycznego wykorzystania wiedzy o metodykach zarządzania.

Z efektów pracy naszych studentów mogą korzystać podopieczni fundacji. Więcej informacji znajduje się na stronie www.usamodzielnieni.pl.

fot. Fundacja One Day

Zespół projektowy w składzie:

• mgr inż. Łukasz Żmudzin – kierownik projektu
  • Monika Osiak