Elektromobilność – niszowa alternatywa czy docelowy kierunek motoryzacji? – część I


Zapraszamy do lektury artykułu opublikowanego na łamach kwartalnika „Inżynieria Elektryczna”, autorstwa
dr hab. inż. Bartłomieja Ufnalskiego, prof. Politechniki Warszawskiej, Wydział Elektryczny, Instytut Sterowania i Elektroniki Przemysłowej, pt. „Elektromobilność – niszowa alternatywa czy docelowy kierunek motoryzacji? (część I)”.

Link do artykułu»

Wstęp do artykułu:

Elektryczne autobusy, elektryczne samochody oraz elektryczne hulajnogi stały się już rozpoznawalnym elementem krajobrazu mobilności w dużych polskich miastach. Niniejszy tekst ma charakter popularnonaukowy i jego celem jest przedstawienie obecnego krajobrazu elektromobilności w Polsce i na świecie. Będzie to też próba pokazania kierunków, w których prawdopodobnie zmierza współczesna motoryzacja. Pamiętajmy przy tym, że zgodnie z ponad półwiecznym powiedzeniem, przewidywanie jest trudne, szczególnie jeżeli dotyczy przyszłości. Przyjrzymy się kluczowym cechom pojazdów o napędzie elektrycznym – cechom stanowiącym ich wyróżnik. Zastanowimy się nad możliwościami oraz wyzwaniami dla gospodarki, jakie pojawiają się w kontekście przechodzenia w coraz szerszym zakresie na środki transportu wykorzystujące napęd elektryczny z mobilnym elektrochemicznym magazynem energii elektrycznej. Pochylimy się też nad kształceniem inżynierów na potrzeby tej dynamicznie rozwijającej się gałęzi gospodarki.


W sprawie aktualizacji treści niniejszej strony należy kontaktować się z: Katarzyna Szmurło (katarzyna.szmurlo@pw.edu.pl).