Naukowiec z Wydziału Elektrycznego z grantem MEiN „Nauka dla Społeczeństwa”


Dr inż. Tadeusz Daszczyński uzyskał finansowanie projektu „Opracowanie i wdrożenie platformy do treningu kognitywnego z wykorzystaniem technologii VR i AR” w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”.

Głównym celem projektu jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnej platformy do treningu kognitywnego z wykorzystaniem technologii wirtualnej (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR) dla wirtualnego laboratorium urządzeń elektroenergetycznych. W wyniku realizacji projektu powstanie innowacyjna aplikacja wykorzystująca technologię VR i przeznaczona do nauki budowy i działania m.in. rozdzielnic średniego napięcia (SN) oraz aplikacja na urządzenia mobilne, wykorzystująca technologię AR, która to aplikacja może służyć zarówno do nauki jak i może wspomagać pracę kierowników budowy i inspektorów w sposób kompleksowy z zaletami, jakie daje poszerzona rzeczywistość.

Ponadto dzięki realizacji projektu nastąpi przełomowa zmiana jakościowa w zakresie nauczania budowy urządzeń elektroenergetycznych jak i zmiana w podejściu do prowadzenia zajęć laboratoryjnych. Wdrożone rozwiązanie uprości proces inspekcji i raportowania, co jest niewątpliwym atutem w procesie „cyfryzacji budownictwa”. To z kolei wpłynie pozytywnie na stan techniczny obiektów, wydłuży okres ich eksploatacji, poprawi bezpieczeństwo użytkowników obiektów i inspektorów. Stworzone modele cyfrowe urządzeń znajdą zastosowanie np. w symulacjach komputerowych, gdzie badane są zachowania poszczególnych elementów modelu na określone wymuszenia fizyczne (np. wysokie prądy czy napięcia).

Kwota wnioskowana: 1 355 390,00 PLN
Okres realizacji (wyrażony w miesiącach): 24

Dr inż. Tadeusz Daszczyński jest Adiunktem na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej w Instytucie Elektroenergetyki, Zakład Aparatów i Automatyki Elektroenergetycznej.

Źródło: ien.pw.edu.pl


Przeczytaj też:

 

W 2021 i 2022 roku Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej obchodzi jubileusz 100-lecia powstania. Zapraszamy do śledzenia jubileuszowej strony internetowej www.ee.pw.edu.pl/100-lecie/

 

 


W sprawie aktualizacji treści niniejszej strony należy kontaktować się z: Katarzyna Szmurło (katarzyna.szmurlo@pw.edu.pl).