Podróż skauta Jelińskiego, 30.05.1926 31.10.1928, 78 000 km
Czechosłowacja  Austria  Węgry  Jugosławia  Włochy  Tunezja  Algieria  Maroko  USA  Meksyk  Japonia  Chiny  Singapur  Sri Lanka  Francja  Belgia  Niemcy


Władysław Umiński "Pod polską flagą samochodem naokoło świata"


Podróż Jelińskiego:

Książka Umińskiego:

Strona www:

 

  stat4u


Ocalić od zapomnienia...

Stronę niniejszą poświęcam zapomnianemu wyczynowi pewnego polskiego harcerza, opisanemu w zapomnianym dziele przez zapomnianego pisarza.

Owym zapomnianym pisarzem jest Władysław Umiński, autor kilkudziesięciu powieści podróżniczych i fantastycznonaukowych, nazywany przez to "polskim Vernem" (więcej informacji o autorze można znaleźć TUTAJ).

W 1929 roku spod pióra Umińskiego wyszedł utwór "Pod polską flagą samochodem naokoło świata. Podróż skauta Jerzego Jelińskiego", w którym autor opisał niezwykłe dokonanie młodego polskiego harcerza: okrążenie ziemi samochodem!
W latach dwudziestych, gdy przemysł samochodowy dopiero raczkował, był to wyczyn bez precendensu na skalę światową. Szczególne trudności wiązały się z przetransportowaniem auta przez trzy oceany oraz z radzeniem sobie z usterkami pojazdu – dostęp do części zamiennych i warsztatów samochodowych był wówczas wyjątkowo ograniczony, szczególnie w krajach egzotycznych. Kierowca musiał być zatem jednocześnie wprawnym mechanikiem.

Sama podróż trwała 28 miesięcy. Informacje o niej i artykuły sprawozdawcze z drogi ukazały się w ponad 2 tysiącach gazet z całego świata!

Można stwierdzić, że członkowie wyprawy (oprócz Jelińskiego podróż zaczęło, lecz do końca nie dotrwało, jeszcze trzech harcerzy) byli ówczesnymi celebrytami. Szczęścia w podróży na prywatnych audiencjach życzyli im między innymi Marszałek Piłsudski czy Prezydent RP Igancy Mościcki. Zagranicą natomiast spotkali się z papieżem Piusem XI, Benito Mussolinim, prezydentem USA Calvinem Coolidgem oraz głowami państw wielu innych krajów. Szczegółowe informacje o ekspedycji zamieściłem w dziale O PODRÓŻY.

Drugie i zarazem ostatnie wydanie książki Władysława Umińskiego ukazało się
w roku 1946. Wykonane przeze mnie skany tegoż wydania dostępne są TUTAJ. Na stronie umieszczam także zdygitalizowaną wersję (E-BOOK) powieści Umińskiego w trzech popularnych formatach. 

Zapraszam zatem do czytania
i zagłębienia się w świat podróży w stylu retro!


Józef Piłsudski wpisuje się do księgi pamiątkowej harcerzy


Jerzy Jeliński i ford T na Saharze (Algieria)


Jerzy Jeliński i syn indiańskiego wodza

Z wizytą w Tokio


Jerzy Jeliński z Krzyżem Zasługi

Więcej zdjęć w galerii.

 


www.jelinski.rox.pl by Mariusz Kwestorowski