Zdzisław Kacprzyk (1935-1985) urodził się 25 lipca 1935 r. w Grabowie w woj. płockim, w rodzinie nauczycielskiej. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w Żychlinie w 1953 r. rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej, uzyskując w 1959 r. dyplom magistra inżyniera elektryka-energetyka. W 1970 r. był słuchaczem studium podyplomowego techniki jądrowej na Politechnice Warszawskiej, a w 1975 r. ukończył studium nauk społecznych w zakresie organizacji i zarządzania.

Pracę zawodową rozpoczął w 1959 r. w Przedsiębiorstwie Remontowo -Montażowym Handlu Wewnętrznego w Warszawie, a następnie pracował w Przedsiębiorstwie Robót Instalacyjnych Budownictwa Terenowego w Łodzi, Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego "Budomontaż" w Warszawie, Zakładach Lamp Kineskopowych "Zelos" w Piasecznie oraz w Biurze Studiów i Projektów Typowych Elektryfikacji Rolnictwa w Warszawie. W 1966 r. podjął pracę w Zespole Paliw i Energii Komisji Planowania przy Radzie Ministrów na stanowisku starszego radcy, następnie, w 1973 r., W Ministerstwie Górnictwa i Energetyki, a po reorganizacji w Ministerstwie Energetyki i Energii Atomowej na stanowisku głównego specjalisty w Departamencie Nowej Techniki. Od 1976 r. pracował w Centrum Informatyki Energetyki jako starszy specjalista.

Do Stowarzyszenia Elektryków Polskich wstąpił w 1960 r. włączając się aktywnie do pracy w Komisji Wycieczkowej, a następnie w Komisji Automatyki i Pomiarów. W 1967 r. został wybrany Zastępcą Przewodniczącego Komisji Automatyki i Pomiarów, a w 1971 r. Przewodniczącym Kolegium Sekcji Automatyki i Pomiarów, powstałej w wyniku przekształcenia Komisji w Sekcję. Wykorzystując swoje doświadczenia z Komisji Wycieczkowej zorganizował w ramach działalności w Komisji, a następnie Sekcji Automatyki i Pomiarów wiele interesujących przedsięwzięć technicznych, krajowych i zagranicznych, obejmujących zwiedzanie zakładów przemysłowych pod kątem stosowania i użytkowania w nich praktycznych układów i rozwiązań automatyki. Był również inicjatorem i często organizatorem licznych konferencji naukowo-technicznych, jak m.in. okresowo organizowana Konferencja Producentów i Użytkowników Aparatury Automatyki i Pomiarów, oraz współorganizatorem (z Katedrą Maszyn Elektrycznych Politechniki Warszawskiej) konferencji nt. maszyn elektrycznych.

Przez wiele lat pełnił ponadto funkcje członka Zarządu i Prezydium Zarządu OW SEP oraz, od 1972 r., członka, a od 1983 r. Przewodniczącego Centralnego Kolegium Sekcji Automatyki i Pomiarów SEP. Był współzałożycielem i wieloletnim Przewodniczącym Koła Zakładowego SEP przy Centrum Informatyki Energetyki.

Za działalność, społeczną został odznaczony Srebrną i Złotą Odznaką Honorową SEP oraz Srebrną Odznaką za Zasługi dla Warszawy.

Zmarł 17 września 1985r. i został pochowany na katolickim Cmentarzu Wolskim.

Opracowała Komisja Historyczna OW SEP
na podstawie materiałów
mgra inż. Wiesława Eysymontta

Elektronicznie przetworzył
dr inż. Andrzej Marusak